Ratlarda lökositten zengin trombositten zengin plazmanın ve lökositten fakir trombositten zengin plazmanın siklofosfamid ile azaltılmış over rezervleri üzerine etkisinin incelenmesi
Effect of leukocyte rich platelet rich plasma and leukocyte poor platelet rich plasma on cyclophosphamide induced ovarian failure in female rats
- Tez No: 693962
- Danışmanlar: PROF. DR. NEVİN SAĞSÖZ, DR. ÖĞR. ÜYESİ ŞÜKRÜ BAKIRCI
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
İnfertilite kontraseptif yöntemler kullanmaksızın 1 yıl düzenli ilişkiye rağmen gebelik elde edilememesidir. Kadın infertilitesinin giderek artan önemli problemlerinden biri over rezervlerinin azalmasıdır. Trombositten zengin plazma (TZP) günümüzde birçok alanda kullanılmakla beraber, infertilite alanında da kullanılmaktadır. Over rezervlerine etkisi daha önce birçok çalışmada araştırılmıştır. Bu çalışmanın amacı lökositten zengin TZP ile lökositten fakir TZP'nin over rezervleri üzerine etkisinin incelenmesidir. Bu çalışmada 63 adet 200±20 gr dişi Spraque-Dawley cins rat kullanılmıştır. 15 adet rat TZP eldesi için ayrılmış ve kalan 48 adet rat her grupta 8 adet rat olacak şekilde 6 gruba randomize edilmiştir. Birinci gruba intraperitoneal %0.9 serum fizyolojik, 2. gruba intraperitoneal 75 mg/kg siklofosfamid, 3. gruba 75mg/kg intraperitoneal siklofosfamid ve 200 µl lökositten fakir trombositten zengin plazma (LF-TZP), 4. gruba 75mg/kg intraperitoneal siklofosfamid ve 200 µl lökositten zengin trombositten zengin plazma (LZ-TZP), 5.gruba intraperitoneal 200 µl LF-TZP ve 6. gruba intraperitoneal 200 µl LZ-TZP enjeksiyonları yapılmıştır. Enjeksiyonlar çalışmanın 1., 7., 15. günlerinde yapılmış ve 25.günde ratlar sakrifiye edilmiştir. Çalışmanın sonunda ratlardan FSH ve AMH düzeyleri için kan alınmış ve overler tarafsız bir patolog tarafından incelenmek üzere çıkarılmıştır.
Özet (Çeviri)
Infertility is the inability to achieve pregnancy despite 1 year of regular intercourse without using contraceptive methods. One of the increasingly important problems of female infertility is the decrease in ovarian reserves. Although platelet-rich plasma is used in many areas today, it is also used in the field of infertility. Its effect on ovarian reserves has been investigated in many studies before. The aim of this study is to compare the effects of leukocyte-rich platelet rich plasma (LR-PRP) and leukocyte-poor platelet rich plasma (LP-PRP) on ovarian reserves. In this study, 63 200 ∓ 20 gr female Spraque-Dawley rats were used. 15 rats were allocated to obtain PRP and the remaining 48 rats were randomly divided into 6 groups with 8 rats in each group. İntraperitoneally 0.9% saline are/is injected to group 1, intraperitoneally 75 mg/kg cyclophosphamide are injected to group 2, 75 mg/kg intraperitoneal cyclophosphamide and 200 µl LP-PRP are injected to group 3, 75 mg/kg intraperitoneal cyclophosphamide and 200 µl LR-PRP are injected to group 4, 200 µl of LP-PRP intraperitoneally injected to group 5 and 200 µl of LR-PRP intraperitoneally injected to group 6. Injections were made on the 1st, 7th and 15th days of the study and the rats were sacrificed on the 25th day. At the end of the study, FSH and AMH levels were taken from the rats and the ovaries were removed for examination by a blinded pathologist.