Obstruktif uyku apne sendromlu hastalarda metabolik profil ve insülin direnci
Metabolic profile and insulin resistance in patients with obstructive sleep apnea syndrome
- Tez No: 693964
- Danışmanlar: DR. GÜVENÇ GÜVENEN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: İstanbul Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Biyokimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
OSAS gündüz aşırı uykululuk, uyku esnasında üst havayolları tıkanıklığının tekrarlayan epizodları ve nokturnal hipoksemi ile karekterize sık görülen bir rahatsızlıktır. Metabolik anormallikler ve sempatik aktivite artışı OSAS'lu hastalarda sıktır. Çalışmamızda PSG ile tanısı konulan OSAS hastalar metabolik açıdan değerlendirildi. OSAS'lu hastalarda leptin seviyesini, bozulmuş açlık glukozu sıklığını, tiroid fonksiyon testlerini, tiroid otoantikorlarını, lipit parametrelerini, insülin seviyesini, HOMA-IR indexini, CRP düzeyini, obeziteyi ve metabolik sendrom sıklığını araştırdık. AHI seviyelerine göre ayrılan 3 hasta grubu ile 2 kontrol grubumuzu karşılaştırdık. Kontrol grupları, normal kontrol ve OSAS'lu hasta grubuyla BMI ve yaş için denk olan obez kontrol gruplarıydı. OSAS'lu hastalarda insülin direnci ve obezite arasındaki ilişkiyi değerlendirdik. OSAS'lu hastalarda yüksek metabolik sendrom sıklığı ve insülin direnci tespit ettik. Obezitenin OSAS'lu hastalarda insülin direnci ve metabolik sendrom gelişmesinde önemli rolü olduğunu görülmektedir. Sonuç olarak, metabolik sendrom ve insülin direncine sahip OSAS'lu hastalarda DM ve KVH riski yüksektir. Kilo kaybı ve CPAP cihazı kullanımı OSAS tedavisinde DM ve KVH gelişme riskinin azalması için önemlidir. Kardiyolojiyi, endokrinolojiyi, psikiyatriyi ve diyet programlarını içeren multidisipliner yaklaşım OSAS tedavisi için keza önemli olabilir.
Özet (Çeviri)
Obstructive sleep apnea syndrome (OSAS) is a common disorder characterized by excessive daytime sleepness and repeated epizodes of upper airway obstruction during sleep and nokturnal hypoxemia. Metabolic abnormalites and increased sympathetic activity are frequent in patient with OSAS. In our study, OSAS patients diagnosed by PSG were investigated according to metabolic aspect. We investigated leptin levels, IFG, thyroid function tests, thyroid autoantibodies, lipit parameters, insülin levels, HOMA-IR index, CRP, obesity, and metabolic syndrome frequency in these patients. We compared three patient groups which were divided according to AHI levels, with our two control groups. The control groups were normal control and obes control with similar BMI and age with OSAS groups. We evaluated correlation between insulin resistance and obesity with OSAS patients. We detected high metabolic syndome and insulin resistance frequency in patients with OSAS. Obesity seems to have important role in OSAS patients for developing insulin resistance and metabolic syndrome. As a result, OSAS patients who have metabolic syndrome and insulin resistance, are in high risk for DM and cardiovascular diseases(CVD). Weight loss, and CPAP equipment using are important in OSAS therapy and decrease the risk of developing of DM and CVD. Multidisciplinary approach which include cardiology, endocrinology, psychiatry and diet programs, may be also important for OSAS therapy.