Farklı geometrilere sahip nozulların akış parametrelerinin sayısal analizi
Computational analysis of flow characteristics of nozzles with different geometries
- Tez No: 693963
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BÜNYAMİN DEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
Bu çalışmada, püskürtme uygulamalarında kullanılabilecek beş farklı iç tasarıma sahip nozulun bir sonlu elemanlar yöntemi programı kullanılarak hesaplamalı akışkanlar dinamiği çözümüne dayalı akış analizi süreci aktarılmıştır. Beş farklı nozul geometrisi tasarlandıktan sonra her bir nozul geometrisi için akış analizi yapılmış ve nozul iç tasarımlarının akışkanın nozuldan çıkış hızları incelenmiştir. Ayrıca akış analizi sürecinde beş farklı nozul için üç farklı türbülans modeli (k-omega, k-epsilon ve transition k-kl omega) kullanılarak farklı türbülans modeli seçiminin akışkanın nozul çıkış hızına ve püskürtme karakteristiğine etkisi incelenmiştir. Yapılan analizler sonucunda aynı çıkış çapına sahip nozulun iç tasarımlarındaki farklılığın akış hızı, püskürtme alanı ve püskürtme miktarını doğrudan etkilediği belirlenmiştir. Farklı türbülans modellerinin akışkanın nozuldan çıkış hızına çok yüksek bir etkisi olmadığı, ancak akışkan püskürtme alanını ve püskürtme miktarını değiştirdiği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, five different nozzle which can be used for spraying operations were generated and flow analyses of these nozzles were carried with the use of Computational Fluid Dynamics and a finite elements analysis software. Flow analyses were carried out for each nozzle geometry and the effect of the nozzle geometry on the velocity of fluid were investigated. It was determined that nozzle geometry influenced the velocity of the fluid. During the analysis processes, three different turbulence models (k-omega, k-epsilon and transition k-kl omega) were selected to investigate the effect of turbulence model on velocity of the fluid. Present analyses revealed that these turbulence model did not have any remarkable effects on the velocity of the fluid but influenced spray distribution area.