Muhâsibî, Kâfiyeci ve Subhî Sâlih örneğinde tefsir usûlü ve içeriği
The mehtod and the content of interpretation (tafsir) in the case of Muhasibi, Kafiyeci and Subhi Salih
- Tez No: 693981
- Danışmanlar: PROF. DR. SEVGİ TÜTÜN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tefsir Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 304
Özet
Ulûmu'l-Kur'an, Kavaidü't-Tefsir ve Tefsir Usûlü başlıklı eserler Kur'ân'ın anlaşılmasını kolaylaştırmak maksadıyla kaleme alınmıştır. Ortaya çıktıkları dönemlerde farklı isimlerle anılan bu telifler, günümüzde genellikle Tefsir Usûlü kategorisinde ele alınmaktadır. Son dönemde bu sınıflandırmadaki eserler incelendiğinde, bunların içeriklerinde ve yer verdiği ıstılahlarda tam bir konsensüsten söz etmek mümkün görünmemektedir. Bu çalışma Tefsir Usulü'ne dair kalem alınmış eserlerin ele aldığı konuların ve kavramların niteliğini ortaya koymak maksadıyla yapılmıştır. Böyle bir amaç doğrultusunda kronolojik olarak farklı dönemlerde telif edilmiş olan Muhâsibî'nin (ö. 243/857) el-Akl ve Fehmü'l-Kur'ân, Kâfiyeci'nin (ö. 879/1474) et-Teysîr fî Kavâidi 'Ilmi't-Tefsir ve Subhî Sâlih'in (ö. 1986)'in Mebâhis fî Ulûmi'l-Kur'ân adlı eserler örneklem olarak seçilmiştir. İlgili eserlerin içerik analizinde Tefsir Usulüne dair temel kaynaklara müracaat edilmiştir. Böylelikle mezkur teliflerin Kur'ân'ı anlama metotları mukayeseli bir analize tabi tutularak günümüzde Tefsir Usulü'ne dair yeni bir yaklaşım sunulmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The works titled Ulūm al-Qur'an, Qawāʿid al-Tafsir, and Usūl al-Tafsir were written to facilitate the understanding of the Qur'an. These books, called by those names in the period they emerged, have generally been included in the category of Usūl al-Tafsir so far. It appears that there is no exact consensus in the recently works of Usūl al-Tafsir in terms of their contents and terms. This study carries out to investigate the nature of the subjects and concepts in Usūl al-Tafsir. Given this concern, it has comparatively analyzed three important works that were compiled chronologically in different periods: Muḥāsibī's (d. 243/857) al-'Aql wa fahm al-Qur'an, and Kāfiyaji's (d. 879/1474) al- Taysīr fī qawāʿid ʿIlm al-Tafsīr, and Subhī Sālih's (d. 1986) Mabāhis fī Ulūm al-Qur'an. The content analysis method was applied by collecting data from the main sources of Usūl al-Tafsir. Thus, this study suggests that a new comparative approach in Usūl al-Tafsir may be needed to interpret the Qur'an.