A/r/tografik araştırma yöntemi ve Türkiye'de gerçekleştirilen a/r/tografik araştırmaların incelenmesi
A/r/tographic inquiry and examination of studies carried out in Turkey on a/r/tographic inquiry
  1. Tez No: 693980
  2. Yazar: ELİF NUR ÖZDER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞE GÜLER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Resim Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
Son yıllarda ülkemizde araştırma sürecinde yaratıcı ve sıra dışı sorgulamaların gerçekleşmesine olanak sağlayan farklı sanat temelli araştırma yöntemleri ortaya çıkmıştır. Bu sanat temelli araştırma yöntemlerinden biri olan a/r/tografik soruşturma yaklaşımı da kuramsal ve uygulamaya yönelik gerçekleştirilen çalışmalarla sanatçılara, öğretmenlere ve araştırmacılara soruşturmaya yönelik yeni yollar açmaktadır. Ülkemizde sanat eğitimi ve sanat pratiklerine yönelik lisansüstü programlarda geleneksel araştırma yöntemleri ile gerçekleştirilen çalışmaların yanında teorinin ve pratiğin bir bütün olarak soruşturulabileceği sanat temelli araştırma yöntemlerinden biri olan a/r/tografik soruşturma yaklaşımı üzerine a/r/tografik araştırma yönteminin sanat eğitimi bağlamındaki rolü nedir? A/r/tografik araştırma yönteminin sanat kuramları bağlamındaki rolü nedir? A/r/tografik araştırma yönteminin sanat pratikleri bağlamındaki rolü nedir? A/r/tografik araştırma yönteminde metafor ve metonimin rolü nedir? Ve a/r/tografik araştırma yöntemi üzerine Türkiye'de gerçekleştirilen çalışmalar nelerdir? Soruları araştırmanın problemleri olarak belirlenmiştir. Bu sebeple bu araştırma kapsamında ülkemizde a/r/tografi araştırma yöntemini kullanarak gerek kuramsal gerekse pratik anlamda uygulayan araştırmacı, eğitimci ve sanatçılar incelenerek, çalışmalarının bu araştırmada sunulması amaçlanmıştır. Bu çalışmada literatür tarama modeli ile sanat temelli araştırma yöntemlerinden biri olan ve ülkemizde yeni olarak uygulanmaya başlamış a/r/tografik soruşturma yaklaşımının üzerine yapılan çalışmalar detaylı olarak incelenerek ortaya çıkan sonuçlar konu bağlamında tartışılmıştır. Bu araştırma gelecekte yapılacak a/r/tografik çalışmaların ülkemizde yaygınlaşmasını ve bu sanat temelli bir araştırma yöntemi olan a/r/tografi metodolojisinin görsel sanatlar alanında gerçekleştirilecek araştırmalara ışık tutması bakımından önemlidir.
Özet (Çeviri)
In recent years, different art-based research methods have emerged in our country that allow creative and extraordinary inquiries to take place in the research process. One of these art-based research methods, a/r/tographic inquiry approach, opens new avenues for research to artists, teachers and researchers through theoretical and application studies. What is the role of a/r/tographic research method in the context of art education on the approach of a/r/tografic investigation, which is one of the art-based research methods in which theory and practice can be investigated as a whole, as well as studies carried out with traditional research methods in graduate programs for art education and art practice in our country?, What is the role of a/r/tographic research method in the context of art theories?, what is the role of a/r/tographic research method in the context of art practices?, what is the role of metaphor and metonymy in a/r/tographic research method? And what are the studies carried out in Turkey on a/r/tographic research method? The questions are identified as problems of research. For this reason, it is aimed to present their work in this research by examining researchers, educators and artists who apply both theoretically and practically using a/r/tography research method in our country. In this study, the studies on the a/r/tographic investigation approach, which is one of the art-based research methods with the literature screening model and which has just started to be applied in our country, were examined in detail and the results were discussed in the context of the subject. This research is important in terms of the spread of a/r/tographic studies in our country and the a/r/tography methodology, which is an art-based research method, sheds light on the researches to be carried out in the field of visual arts.