Yönetici özerkliği ve örgütsel adaletin iş tatminine etkisi: Kırıkkale ili örneği
Effecet of managers autonomy and organization justice on job satisfaction; case of Kırıkkale
  1. Tez No: 694017
  2. Yazar: AYŞE SAYDAM
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ CİHAT KARTAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 122
Özet
Rekabet ortamının amansız bir şekilde çoğaldığı çalışma hayatında insan faktörünün önemi son yıllarda giderek artmaktadır. İşletmelerin bu amansız rekabette üstünlük sağlayabilmeleri için insan faktörünü çok iyi bir şekilde yönetmesi kaçınılmaz olmuştur.Bilişim çağının bir sonucu olarak çalışanların eğitim seviyelerinin yükselmesi ile birlikte beklentileri de koşul ve şartlara göre sürekli değişmektedir. İşletmelerin de bu değişimleri göz önünde bulundurarak organizasyon yapılarını revize etmeleri gerekmektedir. Bu bağlamda yönetici özerkliği, örgütsel adalet ve iş tatmini büyük önem kazanmıştır.Bu çalışmada yönetici özerklik ve örgütsel adaletin iş tatmini üzerindeki etkisi çalışılmıştır. Konu ele alınırken araştırma konusu ile ilgili güncel bilgi birikimlerine rastlanılmıştır. Örgütsel adalet ve iş tatmini yönetim literatüründe sürekli ilgi görürken, yönetici özerkliğinin kavramsal incelemesi yetersiz kalmıştır. Araştırmada, bu açıklık giderilerek kavramlar birbirleriyle ilişkilendirilecektir. Bu çalışmada Kırıkkale'de bulunan işletmelerdeki yöneticilerden anket tekniği kullanılarak toplanan veriler, çeşitli istatistiksel programlarla analiz edilmiştir. Elde edilen bulgular ve çıktılar literatürdeki sonuçlar ile karşılaştırılacaktır. Yönetici özerkliği ile iş tatmini, ayrıca örgütsel adalet ile iş tatmini arasında ne tür bir ilişkinin var olduğu bu çıktılar ile araştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
In business life, where the competitive environment has increased relentlessly, the importance of human factor has been increasing in recent years. In order to gain an advantage in this relentless competition for businesses; they have to manage the human factor very well.As a result of the information age, employees expectations are constantly changing according to the conditions by increase in their education levels. Businesses are also required to revise their organizational structures by taking these changes into consideration. In this context, executive autonomy, organizational justice and job satisfaction have came into prominence.In this study, the effect of executive autonomy and organizational justice on job satisfaction has been researched. While dealing with the subject, up-to-date knowledge on the subject of the research was encountered. Organizational justice and job satisfaction have received permanent attention in the management literature, even tough the conceptual review of executive autonomy has been inadequate. In the research, this clarity will be removed and the concepts will be associated with each other. In this study, the data collected from the managers in the enterprises in Kırıkkale using the survey technique will be analyzed with various statistical programs. Findings and outputs obtained will be compared with the results in the literature. What kind of relationship exists between executive autonomy and job satisfaction, as well as organizational justice and job satisfaction, will be searched with these outputs.