Exploring the representation of the nature of science in science textbooks
Fen Bilimleri ders kitaplarındaki bilimin doğası temsilinin incelenmesi
- Tez No: 694018
- Danışmanlar: PROF. DR. EBRU KAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 229
Özet
Bu çalışma, Yeniden Kavramsallaştırılmış Aile Benzerliğine Dayalı Bilimin Doğası (RFN) yaklaşımına dayanmaktadır (Erduran ve Dagher, 2014a; Kaya ve Erduran, 2016). Çalışma, bilimin doğasının 5., 6., 7., ve 8. sınıf fen ders kitaplarındaki temsilini incelemeyi amaçlamaktadır. Ayrıca, fen bilimleri öğretmenlerinin bilimin doğası algılarını, bilimin doğasını öğretmek için ders kitabı kullanımını ve bilimin doğasını ders kitaplarına entegre etme konusundaki önerilerini incelemek çalışmanın başka bir odak noktasıdır. MEB tarafından onaylana 4 ders kitabı içerik analiziyle incelenmiştir. Kitaplardaki içerik, etkinlik ve değerlendirme bölümlerinde yer alan cümleler, etkinlik basamakları gibi kodlama birimleri Kaya ve Erduran (2016) tarafından oluşturulan anahtar kelimeler ışığında taranmıştır. Analiz sırasında yeni anahtar kelimeler de oluşturulmuştur. Daha sonra 8 fen bilgisi öğretmeni ile yarı yapılandırılmış görüşmeler yapılmıştır. Kaya ve diğerleri (2019) tarafından geliştirilen“Bilimin Doğası Anketi”öğretmenlere uygulanmıştır. Görüşmelerden ve anketlerden elde edilen verilerin analizi için sırasıyla tematik analiz ve betimsel analiz yöntemleri kullanılmıştır. Ders kitabı analizi sonucunda ders kitaplarının bilimin doğasını açıkça temsil etmediği, ancak tüm ders kitaplarının etkinlik bölümlerinde bilimsel pratikler, sosyal kabul ve dağılım ve profesyonel aktivitelere daha fazla vurgu yapıldığı görülmüştür. Yine de ders kitaplarının içerik bölümlerine bilimin doğasına ait referansları açıkça entegre etme ihtiyacı vardır. Öğretmenlerin genel olarak bilimin doğası algı ve anlayışları yüksek bulunsa da bazı öğretmenlerin bilimsel pratikler, bilimsel yöntemler ve profesyonel aktiviteler hakkında naif bir anlayışa sahip oldukları görülmüştür. Öğretmenlerin çoğu bilimin doğasını öğretmek için ders kitaplarını kullanmadıklarını, çünkü ders kitaplarının bilimin doğasını yeterince içermediğini belirtmişlerdir. Öğretmenler bilimin doğasını açıkça öğretmek için kullanılabilecek bilim tarihinden örneklerin, teknolojik araçların, soru ve aktivitelerin ders kitaplarına dâhil edilmesini önermiştir. Sonuç olarak, bu çalışma bilimin doğasının fen ders kitaplarına bütünsel olarak entegrasyonu için öneriler sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study relies on the Reconceptualized Family Resemblance Approach to Nature of Science (RFN) (Erduran & Dagher, 2014a; Kaya & Erduran, 2016). The study aims to examine the representation of NOS in 5th, 6th, 7th and 8th-grade science textbooks. Also, exploring the science teachers' perceptions of NOS, their textbook usage to teach NOS and their suggestions to integrate NOS in textbooks are another focus of the study. Four textbooks given to all middle school students freely by the Ministry of National Education of Turkey were analyzed through content analysis. Coding units which are sentences, steps of activities, etc. in the content, activity, and assessment sections of the textbooks were traced in the light of the keywords created by Kaya and Erduran (2016). Also, new keywords were generated during the analysis. Then, 8 science teachers were selected purposively, and semi-structured interviews were conducted.“NOS Questionnaire”developed by Kaya et al. (2019) was administrated to teachers. Thematic analysis and descriptive analysis were completed for analyzing data from interviews and questionnaire respectively. As a result of the textbook analysis, it was found that the textbooks do not explicitly represent the NOS, but scientific practices, social certification and dissemination, and professional activities are more emphasized in activities sections of all textbooks. But still, there is a need to integrate explicit references in the content sections of the textbooks. Teachers' perception and understanding of NOS, in general, were found high, but some teachers were found to have naive understandings of the scientific practices, methods and methodological rules, and professional activities. Almost all of the teachers stated that they do not use textbooks to teach NOS because the textbooks lack of including NOS adequately. They offered suggestions to include NOS in textbooks such as integration of the history of science, technology, questions, and activities to teach NOS explicitly. Overall, the study has implications for the integration of NOS holistically in science textbooks.