Teoride ve uygulamada karbon vergisi ve Türkiye'de uygulanabilirliği
Carbon tax in theory and practice and its applicability in Turkey
- Tez No: 694027
- Danışmanlar: PROF. DR. SEYFİ YILDIZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Maliye, Finance
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maliye Teorisi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Maliye Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
Canlı ve cansız varlıkların sürekliliğinin olabilmesi için sağlıklı bir çevre çok önemlidir ve çevre zarar gördükçe ortamda bulunan canlı ve cansız varlıkların yok olması kaçınılmaz bir hal alacaktır. İnsanoğlunun çevreyi kendi yararına olacak şekilde kullanması ise negatif dışsallıklara neden olmuştur. Sanayileşmeyle birlikte artan sera gazı salınımı küresel bir problem olarak karşımıza çıkmıştır. Hızla artan nüfus, fosil yakıt kullanımı gibi etkilerle çevre çok fazla zarar görmüş ve insanoğlu da bu zararın farkına varmaya başlamıştır. Bu zararın önüne geçebilmek adına çözüm arayışları gündeme gelmiştir. Küresel bir zarar olduğu için de küresel anlamda önlemler alınması gerekmektedir. Bu arayışlar sonucun Karbon Vergisi gündeme gelmiş ve çoğu ülkede uygulanmaya başlanmıştır. Uygulayan ülkeler sera gazı emisyonlarını yok etmese bile salınım oranlarını azaltarak çevreyi daha az kirletmektedir. Türkiye'de çevre ile ilgili uygulanan tek vergi çevre temizlik vergisidir. Dünya geneli sera gazı salınımları incelendiğinde Türkiye 17. Sırada yer almaktadır. Sıralamada küresel çapta geride olmamız vergilerimizin etkin olduğu anlamına gelmemektedir. 1990 yılında beri sera gazı salınım oranlarımızın her yıl artmakta olduğu bilinmektedir. Bu çalışmanın amacı çevre ve çevre vergilerini tanıtıp, karbon vergisi teorisini ve uygulayan ülkeleri ayrıntılı bir şekilde incelemek ve Türkiye'de uygulanabilirliğini tartışmaktır. Çalışma sonucunda ise Türkiye'de uygulanan çevre vergilerinin etkinlik açısından yetersiz olduğu belirlenmiş ve çevre kirliliğini en aza indirebilmek adına yeni bir çevre vergisi önerisi sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
A healty environment is very important for the country of living and non-living things. As the environmet is hermed, it will become inevitable that living and non-livings things will be destroyed. Human being' use of the environment for its own benefit has caused negative externalities and teh environment has gotten harmed too much. Increasing greenhouse gas emissions by the reason of industrialization have emerged as a global problem. The environment has gotten severly harmed by the effects of rapidly increasing population and the use of fossil fuels, and humanity has begun to realize this. In order to prevent this harm, the search for a solution has become an issue. Since it is global problem, it is necessary to take precautions globally. As a result of these searches, Carbon Tax has come to the agenda and has been started to be applied in most countries. Even if the implementing countries do not cut off their greenhouse gas emissions, they pollute the environment less by reducing their emission rates. Environmental cleaning tax is the only tax applied in Turkey. When world-wide emissions are examined. Turkey ranks 17th. The fact that the ranking is behind on a global scale does not mean that our taxes arre effective. When the emission rates are examined since 1990, it is known that we have an increasing emission every year. The purpose of this study is to introduce the environment and environmental taxes, to examine the carbon tax theory and the countries aplying it in detail and to discuss its applicability in Turkey. As a result of this study, it was determined that the environmental taxes applied in Turkey are insufficient in terms of efficiency end a new environmental tax proposal was presented in order to minimize environmental pollution.