Bilgisayar kontrollü modüler CW CO2 EDL elektronik sisteminin tasarlanarak gerçekleştirilmesi
- Tez No: 23953
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 1992
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektronik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 257
Özet
-v- ÖZET Dünyanın ilk laser olayına ait gelişme ile, ili» dünyâsı 1960 yılında elektriklenmiş ve yalnızca bes yıl gibi kısa bir sürede modern tekno lojide oldukça büyük gelişme kaydedilerek, laser, endüstriye kazan dırılmıştır. Sonraki yıllardan itibaren laser, önemli bir takım tezgahı olarak kullanılmaya başlanmıştır. Endüstride laserler, işletim parametrelerinin ölçülmesi ve çeşitli malzemeler üzerinde markalama, delik del«B@, kaynatma, kesme ve yarma işlemleri gibi bir cok uygulamada kullanılmakta ve Elektron ısınımı veya su jetli kesiciler gibi, klasik ve farklı teknolojilere göre daha geniş uygulama tekniği ve avantajlarına sahiptir. Yurdumuzdaki isletme Mühendis ve idarecilerinin büyük çoğunluğu, ya laser in teknik kapasitesinin farkında değil, ya da endüstride kullanılabilen laser teknolojilerindeki çeşitliliğin uygun laser sisteminin seçilmesini zorlaştırması sebebiyle yalnızca seyirci kalmaktadırlar. Bu veçhile, Gaz elektroniği doktara eğitimimde danışmanım olan, sayın Prof. Dr. B.Sami YILBAS, ilmi çalışmalar ve isletmecilerin araştırma ve geliştirme çalışmalarının yürtülebilecegl bir Laser Labor atuvarı nı n kurulmasına karar verdi. 1987 yılında verilen bu kararla, öncelikle modüler sürekli dalga
Özet (Çeviri)
-vii- ABSTRACT In I960, the scientific world was electrified by news of the **orld*s first laser action., Only five years later, at a rate surpassing the accelerating pace of modern technology, industry had harnessed the laser. Since then, the laser has proven to be an effective tool in many application. Lasers in industry are being used to measure process parameters and to scribe, drill, evaporate, and weld a wide variety of materials in a wide variety of applications» They do provide supplementary techniques to conventional and exotic techniques such as E-beam and water jet cutting. Most of our engineers and managers are not aware of the technique capabilities that laser offer, or the richness in the diversity of industrial laser technology creates them an ongoing“wait and see”attitude. As a result, Professor B. Sami Y1LBAS, a truly remarkable gentleman, whom guided my doctoral education in the Gaseous Electronics, decided to establish Laser Laboratory for servicing the scientific experiments and R&D end-user applications. Primarly, in order to realize full potential of modular cw C02 EDL system, a decision was made in 1987 and since then, the optimal design was investigated and a mathematical model developed by YILBAS et al. Undoubtedly, the most important gas laser from both an industrial and scientific point of view is the C0= laser, in which transitions between vibrational -rotational levels can provide large CW or pulsed power, with relatively high efficiency