Kamu ihalelerinde anahtar teslim götürü bedel inşaat sözleşmeleri ve iş artış eksilişleri
Turnkey lump sum in puplic tenders price construction, business increase and decrease
  1. Tez No: 694054
  2. Yazar: ENES AKAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ENDER GÜLER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Taşınmaz Geliştirme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Taşınmaz Değerleme ve Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 200
Özet
Anahtar teslim inşaat sözleşmeleri 2002 yılında değişen ihale mevzuatıyla kamu ihalelerinde uygulanmaya başlayan bir sözleşme türüdür. Bu değişiklikte Avrupa Birliği ile uyum sürecinde gerçekleşen reform çalışmalarının büyük katkısı olmuştur. Yaklaşık yirmi yıla yakın bir süredir uygulanan yeni sistemin oturmadığını, mantığını kavrama ve ruhuna uygun hareket etme noktasında aksaklıklar yaşandığını söylemek mümkündür. Özellikle iş artış ve eksilişleri anahtar teslim sözleşmelerde pek rastlanılmaması beklenirken, yapılan hatalar sonucu hemen hemen sözleşmelerin tamamında karşımıza çıkmaktadır. Çalışmamızda kamu ihalelerinde ağırlıkta yer alan ve inşaat sözleşmelerinin bir türü olan anahtar teslim götürü bedel inşaat sözleşmeleri hem özel hukuk hem de kamu hukuku açısından özetlenerek, anahtar teslimin ruhuna aykırı olarak karşımıza çıkan iş artış ve eksilişlerinin hangi hallerde uygulandığı ve yapılan hataların araştırılması amaçlanmaktadır.
Özet (Çeviri)
Turnkey construction contracts are a type of contract that started to be implemented in public tenders with the tender legislation that was changed in 2002. The reform efforts carried out in the process of harmonization with the European Union contributed greatly. It is possible to say that the new system, which has been implemented for nearly twenty years, has not settled, and there are probelems in understanding its logic and acting in accordance and glitch with its spirit. While business increases and decreases are not expected to be encountered in turnkey contracts, they occur in almost all contracts as a result of making mistakes. In our study, it is aimed to summarize the lump sum turnkey price, which is a type of construction contracts, in terms of both private law and public law, and it is aimed to investigate in which cases the increase and decrease in work, which is against to the spirit of turnkey, are applied and the mistakes made.