Özelleştirilen elektrik dağıtım ve perakende satış şirketlerinin şirket değerleme yaklaşımıyla incelenmesi
Examining the privatized electricity distribution and retail companies with the approach of firm valuation
- Tez No: 388330
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET BAHA KARAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 261
Özet
Türkiye elektrik piyasasında 2001 yılında yaşanan büyük değişimle; rekabete açılması mümkün olan elektrik piyasası segmentlerinde serbestleşmeye, rekabete açılması mümkün olmayan segmentlerde de iktisadi düzenlemeye dayalı yeni bir model ortaya çıkmıştır. Yeni piyasa modeli bakımından bir zorunluluk olmamakla birlikte, Türkiye'deki siyasi otoritelerin tercihi doğrultusunda kamu işletmeciliğinin de terk edilmesi ve gerek serbestleşen ve gerekse düzenlemeye tabi olan alanlarda kamu şirketlerinin özelleştirilmesi yoluna gidilmiştir. Tezin konusunu teşkil eden elektrik dağıtım ve perakende satış şirketleri, Türkiye Elektrik Dağıtım A.Ş.'den (TEDAŞ) bölünerek kurulan ve daha sonra da dağıtım-perakende satış faaliyetleri bazında ayrıştırılan şirketlerden 4046 sayılı Özelleştirme Uygulamaları Hakkında Kanun kapsamında özelleştirilmiş bulunan şirketlerdir. Bu şirketlerin özelleştirilmeleri aşamasındaki koşullar dikkate alınarak, o tarihte mevcut olan veriler ışığında düşük, baz ve yüksek senaryolar altında değerlemeleri yapılmış ve özelleştirme ihalelerinde ortaya çıkan değerler ile tespit edilen bu değerler karşılaştırılmıştır. Elde edilen bulgular yüksek fiyatlandırma olgusunun varlığına işaret etmekte olup bu durumun nedenlerinin neler olabileceği analiz edilerek yorumlanmış, böylelikle piyasa gelişiminin bundan sonraki dönemlerinde politika yapıcılar ve düzenleyici kurum açısından yol gösterici olacağı tahmin edilen hususlara dikkat çekilmiştir. Anahtar Sözcükler Elektrik piyasası, şirket değerleme, elektrik dağıtım, elektrik perakende satış, özelleştirme
Özet (Çeviri)
A new market model has been introduced in Turkish electricity market with the big change in 2001, which is based on liberalisation in potentially competitive segments and economic regulation in non-competitive segments. Although it was not an obligation of the new market model, privatization of state-owned companies both in liberalised segments and regulated segments occurred through choices of political authorities in Turkey. The companies covered by this dissertation are distribution and retail sale companies those founded by separation from TEDAŞ (State-owned Turkish Electricity Distribution Company) and then unbundled as distribution-retail and privatized within the scope of Law on Privatization Practices numbered 4046. These companies has been valued under base, low and high scenarios considering conditions and existing data at the time they were privatized and then prices obtained in their privatization tenders has been compared with those theoretically calculated values. Findings indicate overpricing in general in the aforementioned privatizations and reasons behind this result have been analysed and interpreted to draw attention to considerations those believed to provide guidance for policy makers and the regulator through the next stages of the market development. Key Words Electricity market, firm valuation, electricity distribution, electricity retail, privatization