Duygu-duruma dayalı bellek ve duyguyla tutarlı bellek etki
  1. Tez No: 69408
  2. Yazar: FARUK GERÇÖZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. PERİN YOLAÇ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Nörolojik Bil. ve Psikiyatri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 171
Özet
117 ÖZET Bilişsel-davranışsal yaklaşım depresyon ve kaygı bozukluklarının açıklanmasında“kısır döngü”varsayımım önermektedir. Bu varsayımda mantıklı olmayan düşüncelerin duygulan etkilediği, duyguların da, daha sonradan, başlangıçtaki düşünceleri beslediği belirtilmektedir (Beck, 1976, 1981). Bu çalışmada duyguların, düşüncenin oluşumunda rol oynayan bellek işlemleri üzerindeki etkileri araştırılmıştır. Yayınlarda belleğin kodlama ve geri getirme işlemlerini etkilediği tartışılan duygu-duruma dayalı bellek ve duyguyla tutarlı bellek ile ilgili bir birikim bulunmaktadır. Ancak, duygu-duruma dayalı bellek ve duyguyla tutarlı bellek etkilerinin birbirlerinden bağımsız olup olmadıkları açık değildir. Ayrıca, bu iki etkinin bağımsızlıklarını test edebilecek bir araştırma desenine de rastlanmamıştır. Bu çalışmada önerilen araştırma deseni içinde iki etkinin bağımsızlıkları bir öğrenci örneklemi üzerinde test edilmiştir. Öğrenciler üzerinde müzikal duygu aşılama tekniğinin iki aşamalı uygulanması sonucunda, duygulan coşkulu-coşkulu, coşkulu-çökkün, çökkün-coşkulu ve çökkün-çökkün olarak değiştirilen 4 grup118 oluşturulmuştur. Her grup iki duygu aşılaması arasında 20 olumlu 20 olumsuz sıfatın yeraldığı Stroop test benzeri bir uygulamaya alınmıştır. Bu uygulamada coşkulu veya çökkün duygu içindeki öğrencilerin olumlu ve olumsuz sıfatlara verdiği reaksiyon zamanları ölçülmüştür. İkinci duygu aşılaması uygulamasından sonra öğrencilerden Stroop test benzeri uygulamadaki sıfatları, önce hatırlamaları sonra 99 sıfat içinden tanımaları istenmiştir. Reaksiyon zamanı sonuçlarına göre coşkulu öğrencilerin olumlu sıfatlara, çökkün öğrencilerin olumsuz sıfatlara daha geç reaksiyon verdikleri bulunmuştur. Bu sonuç coşkulu ve çökkün duyguların bilgiyi kodlama işleminde belleği etkilediğini desteklemektedir. Geri getirme işlemlerini hedef alan hatırlama ve tanıma testlerinde coşkulu-coşkulu grup daha fazla olumlu sıfat, çökkün-çökkün grup daha fazla olumsuz sıfat tanımıştır. Bu sonuç duyguyla tutarlı bellek etkisinin geri getirme işlemlerinde de gözlemlenebileceğini destekler niteliktedir. Ancak, duygu-duruma dayalı bellek etkisinin gözlenebileceği gruplar arasında hatırlanan toplam sıfat sayısına göre yapılan karşılaştırmalarda anlamlı bir fark bulunamamıştır. Bulgularda iki etkinin biribirlerinden bağımsız olup olmadıkları sorgulanmaktadır.
Özet (Çeviri)
119 SUMMARY The cognitive-behavioral approach emphasizes the role of the“vicious circle”in the explanation of depression and anxiety disorders. The vicious circle hypothesis states that irrational thoughts affect mood and then mood strengthens initial thoughts in return (Beck, 1976, 1981). The present study investigated the impact of mood upon the memory functions that play a role in the formation of thoughts. There is a considerable amount of research in literature on mood-state dependent memory and mood- congruent memory which argue that they have an influence on the encoding and retrieval processes. However, it is not clear in the literature whether or not the effects of mood- state dependent memory and mood-congruent memory are independent from each other. At the present, there is no particular research design to test whether they are independent from each other or hot. The present study offers a research design which provides the opportunity to test this point on a student sample. Musical mood induction technique which was applied in two stages on a student sample resulted in four groups, which were elated-elated, elated-depressed, depressed-elated, and depressed-depressed.120 Between the two mood inductions, each group received a variation of the“Stroop test”, including 20 positive and 20 negative adjectives. This test measures reaction times of elated or depressed students for positive and negative adjectives. After the second mood induction, students were asked to recall the adjectives that appeared on the Stroop-like test; and then they were asked to recognize the same adjectives from a list of 99 adjectives. With respect to reaction times, elated students were found to give slower reactions to positive adjectives, whereas the depressed students were found to give slower reactions to negative adjectives. This finding supports the effect of elated and depressed moods on memory during the process of encoding. During recall and recognition tests that focus on retrieval processes, the elated-elated group was found to recognize more positive adjectives, whereas the depressed-depressed group recognized more negative adjectives. This finding gives supporting evidence for the impact of mood-congruent memory upon retrieval processes. However, no significant differences were found between groups on the total number of recalled adjectives, which does not give support to the effect of mood-state dependent memory. The results of our study question the independency of mood congruent and mood-state dependency effects.