Continuous emotion recognition in dyadic interactions
İkili etkileşimde sürekli duygu tanıma
  1. Tez No: 632023
  2. Yazar: SYEDA NARJİS FATİMA
  3. Danışmanlar: DR. ENGİN ERZİN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Koç Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
İkili etkileşimlerin duygusal dinamiklerini anlamak, daha doğal insan-bilgisayar etkileşimi (İBE) sistemleri geliştirmek için çok önemlidir. Duygusal devinimler ve duygu durum bağlamı ikili etkileşimlerde önemli rol oynamaktadır. İkili etkileşimde bir katılımcının duygusal durumu, konuşma, kafa ve vücut hareketi, vokal aktiviteler ve konuşmanın sözel olmayan etkenleri gibi birçok iletişim kanalında modüle edilir. Yakın zamanlarda yapılan çalışmalar, duygu durum tanıma için etkileşim bağlamının kullanılmasının faydalı olabileceğini göstermiştir, ancak özellikle duygu bağlamının rolü ve katkısının araştırılması ve derin sinir ağları mimarilerine dahil edilmesi karmaşık ve açık bir problem olmaya devam etmektedir. Tez çalışmamız motivasyonu bu perspektiften alarak sürekli duygu tanıma (SDT) problemine bir çözüm için ikili etkileşimler sırasında duygusal etkileşimlerin kullanılmasını hedefleyen bir dizi çalışma içermektedir. İlk olarak, tek kişili SDT için konuşma ve beden hareket verilerine dayalı evrişimsel bir sinir ağı (CNN) mimarisi tanımladık. Daha sonra iki aşamalı bir kestirici ile ikili etkileşim için bir SDT sistemi tanımladık ve etkileşimdeki bir kişinin (çapraz-kişi) duygu durumunun diğer kişinin SDT başarımını artırmak için nasıl kullanılabileceğini araştırdık. Özellikle, SDT için çapraz-kişinin katkısını duygu durum ve öznitelik haritalarının kaynaşmasıyla sağladığımız iki CNN mimarisi önerdik. Bu çalışmaların devamında, ikili-etkileşim duygu bağlamını (İDB) tanımladık ve ikili-etkileşimde SDT için yeni bir Evrişimsel Uzun-Kısa Süreli Bellek (ConvLSTM) modeli önerdik. ConvLSTM modelimiz, konuşma ve beden hareketlerinde izgesel-zamansal ilintileri ve kişiler arası uzun vadeli duygu durum bağımlılıklarını yakalar. Çok kipli analiz modellerimizde İDB bilgisinin önerilen SDT yaklaşımlarına dahil edilmesinin USC CreativeIT veritabanında önemli başarım iyileştirmeleri sağladığını ve elde edilen sonuçların literatürdeki en son başarımlar uyumlu olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Understanding emotional dynamics of dyadic interactions is crucial for developing more natural human-computer interaction (HCI) systems. Emotional dependencies and affect context play important roles in dyadic interactions. The emotional state of a participant is modulated in many communication channels such as speech, head and body motion, vocal activity patterns as well as non-verbal vocalizations of speech during dyadic interactions. Recent studies have shown that affect recognition tasks can benefit by the incorporation of a particular interaction's context, however, particularly the investigation of the role and contribution of affect context and its incorporation into dyadic neural architectures remains a complex and open problem. Our work takes motivation from this perspective and therefore, in this thesis, a series of related studies targeting emotional dependencies during dyadic interactions are conducted to improve continuous emotion recognition (CER). Firstly, we define a convolutional neural network (CNN) architecture for single-subject CER based on speech and body motion data. We then introduce dyadic CER as a two-stage regression framework and explore ways in which cross-subject affect can be used to improve CER performance for a target subject. Specifically, we propose two dyadic CNN architectures where cross-subject contribution to the CER task is achieved by fusion of cross-subject affect and feature maps. As a conclusive work, we define dyadic affect context (DAC) and propose a new Convolutional LSTM (ConvLSTM) model that exploits it for dyadic CER. Our ConvLSTM model captures local spectro-temporal correlations in speech and body motion as well as the long-term affect inter-dependencies between subjects. Our multimodal analysis demonstrates that modelling and incorporation of the DAC in the proposed CER models provide significant performance improvements on the USC CreativeIT database and the achieved results compare favorably to the state-of-the-art