Endokrin yönden aktif hipofiz bezi tümörlerinde radyoterapi öncesi ve sonrası hormon seviyelerinin değerlendirilmesi
Evaluation of hormone levels before and after radiotherapy in endocrinally active pituitary gland tumors
  1. Tez No: 694087
  2. Yazar: FEVZİYE İLKNUR KAYALI
  3. Danışmanlar: DR. FERDİ AKSARAY
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Radyasyon Onkolojisi, Radiation Oncology
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: Ankara Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Radyasyon Onkolojisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 51
Özet
Bu çalışmada Eylül 1997 ile Temmuz 2000 tarihleri arasında Ankara Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi Radyasyon Onkolojisi kliniğine hipofiz bezi tümörü tanısıyla başvuran 22 hastadan 16'sındaki radyoterapi öncesi ve sonrasında yapılan periyodik kontrollerde elde edilen kan hormon seviyeleri prospektif olarak değerlendirilmiştir. Hastaların yaş aralığı 22 ile 67 arasında değişmekteydi. Onüçü erkek, üçü kadındı. hastalarda yaş ve cinsiyet göz önüne alınmaksızın değerlendirme yapıldı. Hastalara günlük fraksiyon dozu 200 cGy olarak, 1 hastada 24 fraksiyonda 4800 cGy, 1 hastada 28 fraksiyonda 5600 cGy, geri kalan 14 hastada 25 fraksiyonda 5000 cGy total doz alacak şekilde tedavi Kobalt 60 (Co60) teleterapi ünitesi ile verildi. Her hastada hormonal medikasyon uygulandı. Aşırı salınan hormon esas alındığında hastalar beş gruba ayrılmıştır. Büyüme hormonu salgılayan tümörlerde (grup 1) 4, ACTH salgılayan tümörlerde (grup 2) 2, büyüme hormonu ve ACTH salgılayan tümörlerde (grup 3) 1, prolaktin ve büyüme hormonu salgılayan tümörlerde (grup 4) 3, prolaktin salgılayan tümörlerde (grup 5) 6 hasta mevcuttu. Gruplara ortak olarak yapılan Friedman iki yönlü varyans analizi ki-kare test istatistik değeri 4,109, p değeri 0,534 bulunmuştur. Hormonların takip sırasında elde edilen seviyelerinin medyan değerlerinde düşme mevcut olmasına rağmen takip süresinin az olması nedeniyle çalışmaya dahil edilebilen hasta sayısının az olması sonucunda elde edilen değerler istatistiksel olarak anlamlı bulunmamıştır. Literatürde hasta sayısının daha fazla, takip sürelerinin çok daha uzun olması ve bizim çalışmamızda da hormonların takip süresince elde edilen medyan değerlerinde düşme saptanmış olması takip süresinin uzatıldığında çok daha yüz güldürücü sonuçlar elde edileceğini işaret etmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, the blood hormone levels of 16 of 22 patients who were admitted to Ankara Numune Training and Research Hospital Radiation Oncology Clinic with the diagnosis of pituitary gland tumor between September 1997 and July 2000 were evaluated prospectively. The age of the patients ranged from 22 to 67. Thirteen were men and three were women. The patients were evaluated regardless of age and gender. The patients were treated with a Cobalt 60 (Co60) teletherapy unit as a daily fraction dose of 200 cGy, 4800 cGy in 24 fractions in 1 patient, 5600 cGy in 28 fractions in 1 patient, and 5000 cGy in 25 fractions in the remaining 14 patients. Hormonal medication was administered to each patient. Based on the excessively secreted hormone, the patients were divided into five groups. In growth hormone-secreting tumors (group 1) 4, in ACTH-secreting tumors (group 2) 2, in growth hormone and ACTH-secreting tumors (group 3) 1, in prolactin and growth hormone-secreting tumors (group 4) 3, in prolactin-secreting tumors (group 5) 6 patients existed. Friedman two-way analysis of variance performed jointly with the groups, the chi-square test statistical value was found to be 4,109, and the p value was 0.534. Although there was a decrease in the median values of the levels of hormones obtained during the follow-up, the values obtained as a result of the low number of patients included in the study due to the short follow-up period were not found statistically significant. The fact that the number of patients in the literature is higher, the follow-up periods are much longer, and the median values of hormones obtained during the follow-up were found to decrease in our study indicate that much more satisfactory results will be obtained when the follow-up period is extended.