Türk mitolojisindeki hayvan imgesinin 1950 sonrası Türk resmindeki yansımaları
Reflections of animal image in Turkish mythology in Turkish painting after 1950
- Tez No: 694102
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HÜDA SAYIN YÜCEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Resim Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
Yüksek lisans tez çalışmasındaki amaç, Türk mitolojisinde çeşitli simgesel anlamlara sahip olan hayvan imgesinin 1950'den günümüze Türk Resim Sanatı içerisinde eser veren sanatçıların eserleri analiz edilerek, sanatsal bir anlatım biçim ve içeriği bağlamında incelemek hedeflenmiştir. Bu kapsamda öncelikle kavramsal bir çerçeve oluşturularak bu çerçeve dahilinde ilk olarak araştırmanın III. bölümünde mit, mitos, mitoloji, mitoloji ve efsane, Türk mitolojisi, Türklerde hayvan simge ve sembollerinin oluşumunda etkili olan dinler, Türk mitolojisinde yer alan hayvan simge ve sembolleri, Türk mitolojisinde yer alan renkler incelenmiştir. Bu inceleme sonucunda elde edilen bulgularla IV. bölümde mitolojik kaynaklardan yararlanan sanatçılar incelenmiştir. İncelemede sınırlılık 1950-2020 yılları arasında, Türk resim sanatında Türk mitolojisinde hayvan simge ve sembollerini resimlerinde kullanan doğum tarihlerine göre kronolojik sıralama yapılan sanatçılar ve yapıtlarını kapsamıştır. Bu sanatçılar; Fikret Otyam, Nevin Çokay, Süleyman Saim Tekcan, Fevzi Karakoç, Özdemir Yemenicioğlu, Recep Rauf Tuncer, Gültekin Serbest, Mehmet Başbuğ, Kadir Şişginoğlu, Mehmet Sağ, Havva Marta, Necati Seydi Ferahoğlu, Fatih Başbuğ, Mürüvvet Durak ve Mustafa Sönmez'in konu ve kavram bütünlüğü açısından eserlerindeki mitolojik ögeler/unsurlar hakkında bilgiler verilmiştir. Araştırma sonucunda söz konusu sanatçıların konu kapsamına giren eser örneklerinde, esin kaynağını Türk Mitolojisi'nden aldığı anlaşılan hayvan simge ve sembollerini hem simge ve sembol olarak hem de plastik olarak bir ifade aracı olarak kullandıkları tespit edilmiştir. Araştırma sırasında konu ile ilgili literatür taraması yapılmış elde edilen veri ve bilgiler diğer kaynaklarla desteklenerek arşivlenmiştir. Son bölümde ise sonuç ve bulgular içerisinde araştırma sonlandırılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of the master's thesis study was to analyze the animal image, which has various symbolic meanings in Turkish mythology, in the context of an artistic expression form and content by analyzing the works of artists who have worked in Turkish painting art from 1950 to the present. In this context, first of all, a conceptual framework has been created and the first research within this framework is III. in the section myth, mythos, mythology, mythology and Legend, Turkish mythology, religions that are effective in the formation of animal icons and symbols in Turks, animal icons and symbols in Turkish mythology, colors in Turkish mythology are examined. Findings obtained as a result of this review, IV. artists using mythological sources are examined in the section. The limitation in the study covered artists and their works, which were deconstructed chronologically according to their dates of birth, using animal symbols and symbols in Turkish mythology in Turkish painting between 1950-2020. This artists; Fikret Otyam, Nevin Çokay, Süleyman Saim Tekcan, Fevzi Karakoç, Özdemir Yemenicioğlu, Recep Rauf Tuncer, Gültekin Serbest, Mehmet Başbuğ, Kadir Şişginoğlu, Mehmet Sağ, Havva Marta, Necati Seydi Ferahoğlu, Fatih Başbuğ, Mürüvvet Durak ve Mustafa Sönmez topic and concept in terms of the integrity of the Less Stop in the works and mythological elements/elements are given information about. As a result of the research, it was found that these artists used animal icons and symbols, which appear to have taken their inspiration from Turkish mythology, both as icons and symbols and as a means of expression as plastic. During the research, the literature on the subject was reviewed and the data and information obtained were archived, supported by other sources. In the last section, the research was terminated within the results and findings.