Sigorta şirketlerinde kurumsal itibarın tüketici güveniyle ilişkisi: Ordu ili örneği
The relationship of corporate reputation and consumer trust in insurance companies: The case of Ordu
  1. Tez No: 694101
  2. Yazar: BETÜL YILMAZ TATLICAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜLŞAH KARAVARDAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sigortacılık, Insurance
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Giresun Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 155
Özet
Sigorta sektöründe acenteler ve tüketiciler arasındaki ilişki, diğer sektörlere kıyasla daha da fazla güvene bağlıdır. Güven kavramının oluşmasında en etkili olan faktörlerden birisi de, hizmeti yerine getiren kurumların tüketicilerde bırakmış olduğu itibardır. Bu çalışmada sigorta şirketlerindeki kurumsal itibarın tüketici güvenine olan etkisinin nasıl yordandığı belirlenmeye çalışılmıştır. Yapılmış olan bu çalışmada, kurumsal itibar, tüketici güveni ve alt dallarını oluşturan değişkenler arasındaki ilişkiye odaklanarak bir model oluşturulmuştur. Bu alt dallar ise doğruluk, yardımseverlik ve yeterlilik değişkenleridir. Araştırma Ordu ilindeki sigorta acentelerinin tüketici grubunu oluşturan sigortalıları üzerinde yapılmıştır. Araştırmada veri toplama aracı olarak, 3 bölümden oluşan anket formu kullanılmıştır. Anketin birinci bölümünde kişisel bilgi formu, ikinci bölümünde kurumsal itibar ölçeği, üçüncü bölümünde ise tüketici güven ölçeği bulunmaktadır. Anket formu ile elde edilen veriler SPSS V27 istatistik paket programında analiz edilmiş ve elde edilen bulgular sunulmuştur. Covid-19 kısıtlamaları nedeniyle Ordu ilindeki sigorta acenteliklerine bırakılan anketler tesadüfi örnekleme yöntemiyle seçilen 400 kişi ile tamamlanmıştır. Araştırmanın modelinden hareketle kurum itibarını belirleyici konumda olan faktörlerin kurumsal itibar üzerindeki etkileri ve kurum itibarının tüketici güveni üzerindeki etkisi yapısal eşitlik modellemesi ile analiz edilmiştir. Yapılan analiz sonuçlarına göre ise, kurumsal itibarın tüketici güvenini ve tüketici güveninin belirleyici olan alt değişkenlerini pozitif bir şekilde etkilediği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In the insurance sector, the relationship between agents and consumers depends even more on trust compared to other sectors. One of the most effective factors in the formation of the concept of trust is the reputation that the instituons that perform the service leave to consumers. In this study, we tried to determine how the impact of corporate reputation in insurance companies on consumer cofidence is interpreted. In this study, a model is created by focusing on the relationship between corporate reputation consumer confidence and the variables that make up its sub- branches. These sub- brunches are accuracy, helpfulnes and competence variables. The research was conducted on the insured people of insurance agencies in Ordu province who make up the consumer group. The survey from consisting of three parts was used as a data collection tool in the research. In the first part of the survey, the personal information form in the second part is the corporate reputation scale and in the third part is the costumer confidence scale. The data obtained by the survey form were analysed in the SPSS V27 statistical package program and the results obtained were presented. Surveys left to insurance agents in Ordu Province are completed with 400 people selected by random sampling method due to Covid-19 restrictions. Based on the model of the research, the impact of factors that determine the reputation of instituon on corporate reputation and the impact of corporate reputation on consumer confidence were analyzed using structural equation modeling. Actording to the results of the analysis, it was found that corporate reputation positively affects consumer confidence and its sub-variables, which are determinants of consumer confidence.