Atakum Merkez Aile Sağlığı merkezine başvuran tip 2 diyabetli hastalarda hipertansiyon görülme sıklığı ve kontrol oranları
The frequency and control rates of hypertension in patients with type ii diabetes mellitus from Atakum primary care clinic
  1. Tez No: 694114
  2. Yazar: ŞENOL YELEKİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ERDİNÇ YAVUZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Samsun Eğt. ve Arş. Hast.
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Aile Hekimliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı Tip II Diyabetes Mellitus tanılı hastalardaki hipertansiyon sıklığını ortaya koymak ve hipertansiyonu olan ve antihipertansif ilaç kullanan hastalardaki kan basıncı kontrol oranlarını hesaplamaktır. Gereç ve Yöntem: Kesitsel türdeki bu çalışmaya, Atakum Merkez Aile Sağlığı Merkezi'ne 03 Şubat 2020-31 Ağustos 2020 tarihleri arasında başvuran 20 yaş ve üzeri, daha önce Tip II Diyabetes Mellitus tanısı almış olan 323 kişi dahil edildi. Çalışmaya katılan kişilerin sosyodemografik özellikleri sorgulanarak; boy, ağırlık ve kan basıncı değerleri ölçüm yapılarak elde edildi. Veriler IBM SPSS V23 ile analiz edildi. İstatistiksel yöntem olarak Ki-Kare testi, Mann-Whitney U testi ve Binary Lojistik Regresyon analizi kullanıldı.
Özet (Çeviri)
Aim: This study aims to reveal the prevalence of hypertension in patients diagnosed with Type II Diabetes Mellitus and to calculate blood pressure control rates in patients with hypertension and using antihypertensive drugs. Materials (Patients) and Methods: This cross-sectional study included 323 people aged 20 years and older, previously diagnosed with Type II Diabetes Mellitus and treated, who applied to Atakum Primary Care Clinic between February 23rd, 2020, and August 31st, 2020. By questioning the sociodemographic characteristics (age, gender, educational status, marital status, presence of social security and diabetes age) of the people participating in the study; height, weight and blood pressure values were obtained by measuring. Data were analyzed with IBM SPSS V23. Chi-Square test, Mann-Whitney U test and Binary Logistic Regression analysis were used as statistical methods.