Samsun ili merkez ilçeleri lise öğrencilerinde sigara, alkol, madde kullanımı ve etkileyen faktörler
Affecting factors of cigarette, alcohol, drug usage in high school students based in metropolitan districts of Samsun Province
  1. Tez No: 603483
  2. Yazar: ALPTEKİN KARA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET TEVFİK SUNTER
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Halk Sağlığı, Public Health
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Giriş-Amaç: Lise dönemi gelecekle ilgili belirsizlikler içeren riskli bir dönemdir. Gençlerde sigara, alkol ve madde kullanımı halk sağlığı açısından önemli ve önlenebilir sorunlar içerisindedir. Bu çalışma ile Samsun ili Merkez ilçelerinde, lise öğrencilerinde sigara, alkol, madde kullanım sıklığını ve etkileyen faktörleri değerlendirmek amaçlanmıştır. Gereç-Yöntem: Kesitsel tipteki bu araştırma, Samsun İli Merkez ilçelerinde (Atakum, Canik, Tekkeköy, İlkadım) bulunan liselerde yapılmıştır. Araştırma evrenini Samsun'un merkez ilçelerinde bulunan 70 lise ve 36552 lise öğrencisi oluşturmaktadır. Araştırma verileri, öğrenciler lise türlerine göre tabakalandırıldıktan sonra 13.12.2015-02.03.2016 tarihleri arasında, araştırmacı tarafından bilgilendirilen öğretmenlerin gözetiminde, sınıflarda demografik bilgiler, aile ve arkadaş bilgileri, sigara, alkol, madde kullanımı ile ilgili bilgiler içeren anket formlarının uygulanmasıyla elde edilmiştir. İstatistiksel analizlerde Pearson Ki-Kare, Fisher testi ve Binary Lojistik Regresyon modeli kullanılmıştır. Bulgular: Samsun genelindeki lise öğrencilerinin oluşturduğu araştırma grubunda öğrencilerinin %21,9'unun düzenli sigara kullandığı; %15,2'sinin son 1 ay içerisinde alkol kullandığı, %6,4'ünün en az bir kez madde kullandığı saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Introduction and Aim: High school era is a risky period, including uncertainty about future. Cigarette, alcohol and drug usage of youth is amongst serious and avoidable public health problems. This study was conducted in metropolitan districts of Samsun province; to evaluate high school sudents' cigarette, alcohol and drug use prevelance and it's affecting factors. Materials and Methods: This cross-sectional study was conducted in high schools based in metropolitan districts (Atakum, Canik, Tekkeköy, İlkadım) of Samsun province. The universe of the study contains the 70 high schools and 36552 students residing in the metropolitan districts of Samsun province. Search data was obtained by survey forms including information about demografic situation, family and friends, cigarette, alcohol, drug usage between 13.12.2015-02.03.2016, in the presence of observatory teachers who were informed about the study, in classes; after stratification of the high school types. Pearson Chi-Square, Fisher tests and Binary Logistic Regression model was used in statistical analysis. Results: In the study group, which was created amongst overall high school stıdents in Samsun, it was detected as the 21,9% of the students were smoking cigarette, 15,2% of them used alcohol in the last month and 6,4% was used drugs at least once in lifetime.