Şevlerde stabilitenin makine öğrenme yöntemleri ile değerlendirilmesi
Evaluation of stability on slopes by machine learning methods
  1. Tez No: 694177
  2. Yazar: BARIŞ BAŞEREN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TALAS FİKRET KURNAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Bu çalışmada, inşaat mühendisliği geoteknik anabilim dalının önemli konularından biri olan şev stabilitesi analizleri için alternatif olarak makine öğrenme yöntemleri kullanılarak stabilite sonuçlarına yönelik tahmin modelleri uygulanmıştır. Makine öğrenme yöntemleri, diğer birçok karmaşık problemin çözümünde olduğu gibi şev stabilite analizlerinde de, zaman ve işgücü tasarrufu sağlamak amacı ile tercih edilmiştir. Tahmin modellerinde kullanılmak üzere hazırlanan veri setinde 114 adet farklı şev profiline ait veriler ve vaka sonuçları kullanılmıştır. Kullanılan makine öğrenme yöntemlerinde girdi parametreleri olarak şev yüksekliği, şev açısı, içsel sürtünme açısı, kuru birim hacim ağırlığı ve kohezyon kullanılmış olup, çıkış parametresi olarak da şevin stabilite durumu verilmiştir. Elde edilen bulgular doğrultusunda tahmin modellerinde %92,10 - %97,44 arasında değişen performans sonuçları elde edilmiştir. Çalışma sonunda, makine öğrenme yöntemleri ile şev stabilitesi tespitinde güvenilir sonuçlar elde edilebileceği vurgulanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, predictive models for stability results were applied by using machine learning methods as an alternative for slope stability analysis, which is one of the important topics of civil engineering geotechnical department. Machine learning methods have been preferred in slope stability analyzes as well as in solving many other complex problems, in order to save time and labor. Data and case results of 114 different slope profiles were used in the data set prepared to be used in forecasting models. In the machine learning methods; slope height, slope angle, internal friction angle, dry unit weight and cohesion were used as input parameters, and the stability of the slope was given as output parameter. In line with the findings obtained, performance results ranging from 92.10% to 97.44% were obtained in the prediction models. At the end of the study, it was emphasized that reliable results can be obtained in the determination of slope stability with machine learning methods.