Erken veya ekilibrasyon sonrası soyularak intrasitoplazmik sperm enjeksiyonu yapılan oositlerde fertilizasyon, multinükleasyon, embriyo kalitesi ve gebelik oranlarının karşılaştırılması
Comparison of fertilization, multinucleation, embryo quality and pregnancy rates derived from the oocytes denuded at early or post-equilibration for intracytoplasmic sperm injection
- Tez No: 694178
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET CINCIK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Histoloji ve Embriyoloji, Histology and Embryology
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Maltepe Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Klinik Embriyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
Bu tez çalışmasında; 2020-2021 yılları arasında Acıbadem Hastanesi Tüp Bebek Merkezi'ne başvuran maternal yaşı 5 olan, erkek faktörü bulunmayan, ICSI uygulaması yapılan 54 hastaya ait oositler kullanılmıştır. Toplamda 792 oosit araştırmamıza dahil edilmiştir. Bu oositlerden 416'sı (kontrol grubu) rutinde olduğu gibi oosit pick up'dan (OPU) 2 saat sonra soyulmuştur ve intrasitoplazmik sperm enjeksiyonu (ICSI) işlemi uygulanmıştır. Geriye kalan 376'sı (çalışma grubu) ise OPU sonrası hemen soyulmuştur ve ICSI işlemi uygulanmıştır. Bu iki grup arasında fertilizasyon, multinükleasyon, iyi kalite 3. ve 5. gün embriyo kaliteleri, blastokist ve gebelik oranları açısından farklılık olup olmadığı araştırılmıştır. Çalışma grubunda fertilizasyonun %55,6 oranla, kontrol grubunda ise %48,3 oranla gerçekleştiği görülmüştür. Gruplar arasında fertilizasyonun istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık gösterdiği belirlenmiştir (p=0,041). Çalışma grubu ve kontrol grubundaki multinükleasyon oranları %6,6 ve %4,3, iyi kalite 3. gün embriyo oranları %48,7 ve %43,0, iyi kalite 5. gün embriyo oranları %27,7 ve %23,8, blastokist oranları %34,0 ve %28,1, gebelik oranları %78,6 ve %71,4 olarak bulunmuştur. Erken soyulan oositler ile rutinde olduğu gibi soyulan oositler arasında multinükleasyon, 3. ve 5. gün iyi kalite embriyo oranları, blastokist ve gebelik oranları bakımından istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık saptanmamıştır. Korona kümülüs hücrelerinin oosit olgunlaşmasındaki rolü bilinmektedir. Ancak bu hücrelere uzun süre maruziyet oosit yaşlanmasını indükleyebilir. Birçok araştırmacı oosit denüdasyonun ne zaman yapılması gerektiğine dair araştırma yapmış olmasına rağmen, bu konu hakkında bir fikir birliği oluşmamıştır. Çalışmamızda, bulduğumuz sonuçlar, optimum denüdasyon zamanının belirlenmesi için gelecekte yapılacak olan klinik çalışmalara fikir niteliğindedir.
Özet (Çeviri)
In this thesis; between the years 2020-2021, oocytes from 54 patients who applied to Acıbadem Hospital In Vitro Fertilization Center and underwent ICSI application were used. These patients were those with a maternal age of 5, and no male factor. A total of 792 oocytes were included in our study. 416 of these oocytes (control group) were denuded 2 hours after oocyte pick up (OPU) as part of the routine and intracytoplasmic sperm injection (ICSI) was applied. The remaining 376 (experimental group) were denuded immediately after OPU and ICSI was applied. It was investigated whether there were differences between these two groups in terms of fertilization, multinucleation, good quality 3rd and 5th day good embryo quality, blastocyst and pregnancy rates. In the experimental group, fertilization rate was 55.6%. On the other hand, in the control group, fertilization rate was %48,3. It was determined that there was a statistically significant difference in fertilization between the groups (p=0.041). Multinucleation rates in the experimental group and control group were 6.6% and 4.3%, good quality 3rd day embryo rates were 48.7% and 43.0%, good quality 5th day embryo rates were 27.7% and 23.8%, blastocyst rates were 34.0% and 28.1%, pregnancy rates were 78.6% and 71.4%. There were no significant differences in multinucleation, good quality 3rd and 5th day embryo rates, blastocyst and pregnancy rates between experimental group and control group. The role of corona cumulus cells in oocyte maturation is known. However, prolonged exposure to these cells can induce oocyte aging. Although many researchers have investigated when oocyte denudation should be performed, there is no consensus on this issue.The results we found in our study provide an idea for future clinical studies to determine the optimum denudation time.