A 6DOF nonlinear simulation of a satellite missile
6DOF doğrusal olmayan uydu füzesi simülasyonu
  1. Tez No: 694221
  2. Yazar: KUTAIBAH SROUR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SOHAYB ABDUL KARIM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uçak Mühendisliği, Aircraft Engineering
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uçak ve Uzay Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Son zamanlarda, çeşitli amaçlar ve özellikle uydu fırlatma amaçlı, kontrollü füzelerin sayısında önemli bir artışa tanık olunmaktadır. Bir hava aracının performansını doğrulamak, kontrolör ve dengeleyicinin tasarım sürecini gerçekleştirmek için füzelerin doğru bir şekilde modellenmesi ve simüle edilmesi gerekir. 6DOF modelini kullanan füzelerin simülasyonunda literatür çok yetersizdir. Bu nedenle, bu proje füzeyi SIMULINK tarafından 6DOF kullanarak simüle eder. Simülasyonu gerçekleştirmek için Newton'un ikinci yasasını kullanarak dinamik denklemler türetilmiş ve ardından MATLAB kullanılarak, terim terim simüle edilmiştir. Ortaya çıkan dinamik denklemler, doğrusal olmayan, zamanla değişmeyen ve birleştirilmiş diferansiyel denklemler kümesiydi. Füze itme ve atalet tensörü, zamanın fonksiyonu olan tablo verileri kullanılarak tanımlanırken, aerodinamik ve stabilite türevleri de Mach sayısı, saldırı açısı ve kayma kayma açılarına göre çalışan tablolarla belirlendi. Simülasyon süreci, bir vaka çalışması için elde edilen yörüngenin literatürde bulunan benzer bir yol ile karşılaştırılmasıyla doğrulanmıştır. Karşılaştırma, iyi bir uyuşma gösterdi. Ortaya çıkan simülatör, Ziegler-Nichols yöntemini kullanarak bir PID denetleyicisinin tasarlanmasına ve ayarlanmasına imkan verdi. Bu yaklaşım, füze yörüngesini bulma, kontrolör ve dengeleyici tasarlamada yüksek esneklik ve verimlilik gösterdi.
Özet (Çeviri)
Supervisor: Assoc. Prof. Dr. Sohayb ABDULKERIM September 2021 79 pages Recently, it has been witnessed a significant increase in the number of controlled missiles for various purposes specifically for launching satellites. To validate the performance of an air vehicle, and to carry out the designing process of the controller and stabilizer, missiles need to be perfectly modeled and simulated. The literature is very meager in the simulation of missiles using 6DOF model. Therefore, this project simulates the missile using 6DOF by SIMULINK. To perform the simulation, dynamical equations using newton's second law were derived. The resulted dynamical equations, a set of nonlinear time-variant and coupled differential equations, were simulated using MATLAB without the need for a linearization process. The thrust vector and inertia tensor were defined using tabular data which functions on time, while the aerodynamics and stability derivatives were also determined by tables that function to Mach's number, angle of attack, and slide slip angles. The simulation process was validated by comparing the resulted trajectory for a case study with a similar one found in the literature. The comparison showed a good agreement. The resulted simulator allowed to design and tuning of PID controller using the ZieglerNichols method. This approach showed high flexibility and efficiency in finding missile trajectory and designing controller and stabilizer.