Farklı iç bileşenler içeren fırınlanmış kadayıf dolmasının duyusal ve dokusal özelliklerinin belirlenmesi
Determination of sensory and textural properties of baked kadayıf dolması containing different internal components
  1. Tez No: 694220
  2. Yazar: GÖKHAN SEVİMLİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MURAT TOSUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Turizm, Tourism
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 57
Özet
Bu çalışmada farklı yağ ve meyve dolgusu kullanımı ve fırında pişirme işleminin kadayıf dolmasının duyusal ve dokusal özelliklerine etkilerini belirlemek amaçlanmıştır. Bu amaçla üç farklı yağ seviyesi (%50 tereyağı + %50 margarin), (%75 margarin + %25 tereyağı), (%100 margarin) kullanılarak hazırlanan kadayıf dolmalarının tamamı tahta çubuklara standart şekilde sarılarak fırında pişirilmiş pişirme işleminden sonra üç farklı iç dolgu (muz, elma, bal kabağı) bileşeni ile doldurularak hazırlanmıştır. Kadayıf dolması üretiminde şerbet kullanımı ve yağda kızartma işlemi uygulanmamıştır. Fırınlanarak pişirme yöntemi ile derin yağda kızartma işleminin olumsuzluklarını en aza indirgemek ve meyve dolgularının kullanımı ile şeker oranlarının düşürülmesi hedeflenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to determine the effects of using different oil and fruit internal components and baking in the oven on the sensory and textural properties of kadayif dolması samples. For this purpose, all of the kadayif dolması prepared using three different oil levels (50% butter + 50% margarine), (75% margarine + 25% butter), (100% margarine) were wrapped in wooden sticks in a standard way and then baked in the oven. After baking, kadayif dolması samples were prepared by filling with three different internal components (banana, apple, pumpkin). Sugar syrup was not used in the production of kadayif dolması samples. It was aimed to reduce the sugar content of the kadaif dolması samples by using fruit internal components.