Varying information conditions in bargaining: An experiment
Pazarlıkta değişen bilgi koşulları: Deneysel bir çalışma
- Tez No: 694228
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EMİN KARAGÖZOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
- Enstitü: Ekonomi ve Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat (İngilizce) Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İktisat Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 56
Özet
Bu çalışmada, pazarlık gücünün kaynagına ilişkin bilgi koşullarını manipüle ederek katılımcıların pazarlık süreçlerini ve elde eldikleri kazançları incelemeyi amaçlıyoruz. Deneyimizde, avantajlı bir anlaşmazlık noktası yoluyla kazanılan iki potansiyel pazarlık gücü kaynağı vardır: (i) performans ve (ii) ¸sans. Deneyde, bunların her biri için iki farklı bilgi koşulu vardır : (i) her iki katılımcıda da kaynağın ne olduğunu bilir ve (ii) hiçbiri bilmez. Bu bize denekler arasında çeşitlilik gösteren 2×2 deneysel bir tasarım sunar. Önceki çalışmalar ile uyumlu olarak, pazarlık gücünün performansa dayalı olduğu ve bunun bilindiği tretmanda avantajlı oyuncuların önemli ölçüde daha fazla kazandığını, ancak şansa dayalı tretmanlar ile pazarlık gücünün kaynağının bilinmediği tretmanlar arasında kazanç farkı olmadığını bulduk. Ek olarak, herhangi bir tretman arasında anlaşmazlık oranlarında bir fark bulmadık.
Özet (Çeviri)
We vary the information regarding the source of bargaining power. In our experiment, there are two potential sources of bargaining power gained through an advantageous disagreement point payoff: (i) effort and (ii) luck. For each one of these, we vary the source information as follows: (i) both agents know and (ii) neither knows. This gives us a 2×2 experimental design varied across subjects. In line with the previous work, we have found that advantageous players in both knows-performance treatment earns significantly more whereas there is no difference between luck based treatments and none knows treatments in agreement conditions. Additionally, there is no difference in disagreement rates among any treatment.