Hava koşullarının çocukluk çağı nöbetlerindeki rolü:retrospektif bir değerlendirme
The role of weather conditions in childhood seizures: a retrospective evaluation
- Tez No: 869302
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FATİH BATTAL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Amaç: Nöbetler, çocukluk döneminde sık karşılaşılan nörolojik acil durumlardan biridir ve öngörülememeleri nedeniyle çocuklar ve ebeveynleri için korku kaynağıdır. Bu çalışmanın amacı, çocukluk çağında nöbetlerin olası tetikleyicileri arasında yer alabilecek hava durumu parametrelerini belirlemek ve hava koşullarındaki değişimlerin nöbetler üzerindeki etkisini incelemektir. Ayrıca, bu araştırma ile elde edilen verilerin analizi sonucunda, nöbet sıklığını ve epilepsi hastalarında atak oranlarını azaltmak, primer koruma sağlamak ve literatüre katkıda bulunmak hedeflenmiştir. Gereç ve Yöntem: Ocak 2019-Nisan 2023 tarihleri arasında, afebril nöbet nedeniyle hastanemiz çocuk acil servisine başvuran 0-18 yaş arası 338 hasta çalışmaya dahil edilmiştir. Nöbetler, epilepsi tanısı olan ve olmayan hastalar olarak iki grup, ayrıca ilk afebril nöbet ve birden fazla afebril nöbet geçiren hastalar olarak iki grup şeklinde sınıflandırılmıştır. Grupların nöbet geçirdikleri günlerin hava durumu parametreleri karşılaştırılmıştır.Toplam 338 başvuru arasından, nöbet tarih ve saatleri belirlenen 180 epilepsi tanılı hasta ve epilepsi tanısı olmayan 158 afebril nöbet hastası, ayrıca ilk afebril nöbeti olan 193 hasta ile birden fazla afebril nöbet geçiren 145 hastanın nöbet tarih ve saatindeki hava durumu parametreleri, bir gün önceki hava durumu parametreleri ile karşılaştırılmıştır. Bulgular: Afebril nöbetle başvuran çocuklarda, nöbetlerin en yüksek görülme oranı %31,4 (106/338) ile 06.00-12.00 saatleri arasında, en düşük ise %11,5 (39/338) ile 00.00-06.00 saatleri arasında tespit edilmiştir. Nöbet ile başvuran hastalarda, erkek cinsiyetin oranı %52,1 (176/338) daha yüksek bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Objective: Seizures are one of the common neurological emergencies encountered during childhood and are a source of fear for children and their parents due to their unpredictability. The aim of this study is to identify the weather parameters that may serve as potential triggers for seizures in childhood and to investigate the impact of changes in weather conditions on seizures. Additionally, the objective is to reduce the frequency of seizures and attack rates in epilepsy patients, provide primary prevention, and contribute to the literature through the analysis of data obtained from this research. Materials and Methods: Between January 2019 and April 2023, a total of 338 patients aged 0-18 years presenting to our pediatric emergency department due to afebrile seizures were included in the study. Patients were classified into two groups: those with and without a diagnosis of epilepsy, as well as those experiencing their first afebrile seizure and those with multiple afebrile seizures. The weather parameters on the days of seizure occurrence were compared between groups. Among the total of 338 admissions, weather parameters at the time of seizure for 180 patients diagnosed with epilepsy, 158 patients with afebrile seizures but no epilepsy diagnosis, as well as 193 patients with their first afebrile seizure and 145 patients with multiple afebrile seizures, were compared with the weather parameters from the previous day. Results: In children presenting with afebrile seizures, the highest occurrence rate of seizures was found to be 31.4% (106/338) between 06:00 and 12:00, while the lowest was 11.5% (39/338) between 00:00 and 06:00. In patients presenting with seizures, the male gender ratio was found to be higher at 52.1% (176/338).