Citizenship, exclusion and trauma: The case of Alevis in Turkey
Yurttaşlık, dışlanma ve travma: Türkiye Alevileri örneği
- Tez No: 694241
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EYLEM AKDENİZ GÖKER, DR. ÖĞR. ÜYESİ YASEMİN GÜLSÜM ACAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Siyasal Bilimler, Psychology, Political Science
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Mevcut çalışma, dini ritüellere katılımın grup üyelerinin sağlığını ve psikolojik iyi oluşunu nasıl etkilediğini incelemiştir. Son yirmi yıldır, sosyal kimlik literatürü, grup üyeliği ve sağlık arasındaki ilişkiye odaklanmaya başlamıştır. Haslam, Jetten, Postmes ve Haslam (2009), grup üyeliğinin“sosyal kür”işlevi görebileceğini ve bireylerin sağlık ve esenliğini olumlu yönde etkileyebileceğini öne sürmüştür. Öte yandan, damgalanmış, ezilmiş veya dezavantajlı bir gruba üye olmanın bireyin sağlığını ve refahını olumsuz yönde etkileyebileceğini ve toplumsal bir lanete dönüşebileceğini gösteren çalışmalar da bulunmaktadır. (Kellezi & Reicher, 2012) Dini ritüeller, dini gruplar için grup kimliğinin temel bir bileşeni olarak düşünülebilir. Araştırmalar, çevrede risk faktörleri olsa bile dini ritüellere katılımın bireysel psikolojik iyi oluşu olumlu yönde etkilediğini göstermiştir. (Alnabulsi & Drury, 2014; Hopkins & Reicher, 2016) Ancak bu çalışmalar Magh Mela-Hindistan ve Mekke-Suudi Arabistan'daki kitlesel toplanmaları odaklanmıştır. Dini ritüellere aktif ve düzenli katılımın nasıl olduğuna odaklanıldığında, katılımcının dini mekâna bağlılığı, dini ritüellere katılımın psikolojik iyi oluş üzerindeki etkisinin daha derinlemesine anlaşılmasını sağlayabilir. Aleviler, tarih boyunca ayrımcılık, baskı, inkâr ve katliamlar yaşamış bir dini azınlık grubudur. İbadet yerleri ve kimlikleri Türk hükümeti tarafından resmi olarak tanınmamaktadır. Dezavantajlı bir grup olarak, ceme katılımın ve cemevinde bulunma halinin sağlıklarını ve psikolojik iyiliklerini nasıl etkilediğini anlamak önemlidir. Çalışma şu soruyu araştırmayı amaçladı: Djem“sosyal kür”mü yoksa“sosyal lanet”olarak mı işlev görüyor? Bu soruya verilen cevaplara bağlı olarak cemin işlevinin siyasal yansımaları tartışılmıştır. Bu çalışma bağlamında, İstanbul'da kendini Alevi olarak tanımlayan kişilerle 12 adet yarı yapılandırılmış derinlemesine görüşme yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Present study investigated how the participation in religious rituals impact group member's health and psychological well-being. For the last two decades, literature of social identity started focus on the relationship between group membership and health. Haslam, Jetten, Postmes&Haslam (2009) suggested that group membership can function as a“social cure”and it can positively impact individuals health and well-being. On the other hand, there are studies which showed being a member of a stigmatized, oppressed or a disadvantaged group can negatively impact individual's health and well-being and it can become a social curse. (Kellezi & Reicher, 2012) Religious rituals can be considered as fundamental component of the group identity for religious groups. Research showed that participation in religious rituals positively impact individual psychological well-being even if there are risk factors in the environment. (Alnabulsi & Drury, 2014; Hopkins & Reicher, 2016) However, these studies focused on mass gatherings in Magh Mela- İndia and Makka- Saudi Arabia. Focusing on how the active and regular participation in religious rituals, participant's attachment with the religious space could provide a more in-depth understanding of the impact of participation in religious rituals on psychological well-being. Alevis are the religious minority group which have experienced discrimination, oppression, denial and massacres throughout the history. Their place of worship and identity is not officially recognized by the Turkish government. As a disadvantaged group it is important to understand how the participation in djem (ritual of Alevis) and participation and being present in djemevi (Alevis place of worship) impact their health and psychological well-being. The study aimed to explore the question: Does djem function as a“social cure”or“social curse”? Accordingly, the thesis will provide some suggestions for its political outcomes. In terms of this study, 12 semi-structured in-depth interviews conducted with the self-identified Alevis habiting in Istanbul.