İstanbul'da yaşayan Ermenilerin kimlik inşası
Identity construction of Armenians living in Istanbul
- Tez No: 926304
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYŞEM BİRİZ KARAÇAY
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 189
Özet
Bu çalışma İstanbul'da yaşayan Ermenilerinin Lozan Antlaşması'ndan sonra azınlık olarak kendi kimliklerini yeniden inşa etme süreçlerine odaklanmaktadır. İlk olarak, Ermenilerin kimlik inşa süreçlerindeki kırılmalar ve süreklilikler tarihsel bağlamda ele alınmış, ardından gündelik hayatlarında oluşturdukları kamusal, politik ve özel alan incelenmiştir. Cumhuriyet'in kuruluşundan günümüze, İstanbul'daki Ermenilerin etnik kimliklerini inşa süreçleri,“eşit vatandaş olma”ve“azınlık olma”arasındaki siyasi ve sosyal gerilimler/çelişkiler bağlamında değerlendirilmiş ve bu gerilimlere karşı ürettikleri stratejiler analiz edilmiştir. Farklı kuşak, sosyal sınıf ve cinsiyetler üzerinden bu gerilimler ve stratejiler çözümlenmiştir. İstanbul'daki Ermenilerin azınlık olmaktan kaynaklı sorunlarını ve dünden bugüne değişen deneyimlerini görünür kılmayı amaçlayan tez araştırmasında niteliksel araştırma teknikleri özellikle derinlemesine mülakat ve sözlü tarih yöntemleri İstanbul örnekleminde kullanılmıştır. Tez kapsamında, Ermeni cemaatinin azınlık kimliğinin oluşumunda kollektif bellekteki olayların ve bu olayların kuşaklar arası aktarımının tarihsel, kültürel ve ekonomik dinamikler çerçevesinde nasıl şekillendiği incelenmiş; azınlık kimliğiyle maruz kaldıkları dışlanma ve ayrımcılığın vatandaşlık ve ulusal aidiyet üzerindeki etkilerini üzerinde durulmuştur. Çalışmada, İstanbul'daki Ermeni cemaatinin kimlik oluşumunu etkileyen travmalar, kuşaklararası aktarım, mekânsal aidiyetler ve kimlik oluşumunda tarihsel, kültürel ve sosyo-ekonomik dinamikler Ermeni azınlık kimliğiyle uğradıkları dışlanma, ayrımcılıklar vatandaşlık ve ulusal aidiyet üzerindeki etkileri incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
The study aims to analyze the processes of Armenians in Istanbul to recreate their identity as a minority group after the Treaty of Lausanne. First of all, the pauses and continuities in the process of identity formation of the Armenians are historically described. Secondly, the public, political and private living spaces that they create in their daily lives are researched. The process of the ethnic identity formation of the Armenians in Istanbul, since the establishment of the Republic, has been emphasized. The research deals with the solutions they found to the political and social challenges and contradictions between being equal citizens and being a minority group. It has been categorized according to different generations, social classes, and gender. Data has been collected using qualitative research techniques (detailed interview) in the Istanbul sample, in order to identify the problems arising in the lifestyles and experiences of Armenians in Istanbul because of being the minority group. This study examines the traumas, intergenerational transmission, and spatial belongings that influence the identity formation of the Armenian community, as well as the historical, cultural, and socio-economic dynamics involved. Furthermore, it analyzes the exclusion and discrimination faced in relation to their Armenian minority identity and the impacts of these experiences on citizenship and national belonging.