Citizenship rights of gypsies in Turkey: Cases of Roma and Dom communities
Türkiye'deki çingenelerin vatandaşlık hakları: Roman ve Dom topluluklarının çalışmaları
  1. Tez No: 300527
  2. Yazar: SELİN ÖNEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. AYŞE GÜNDÜZ HOŞGÖR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 344
Özet
Bu çalışma, Edirne'deki Roman topluluğu ile Diyarbakır'daki Dom topluluğunun farklı çoğunluklar ile (sırasıyla Edirne'deki Türkler ve Diyarbakır'daki Kürtler) entegrasyon seviyeleri ve siyasi topluluğa aidiyetlerini, vatandaşlık haklarından (sivil, sosyal, siyasi ve kültürel) yararlanma seviyelerini ve ulus ötesi vatandaşlığın Roman ve Dom derneklerine etkilerini karşılaştırmayı amaçlamaktadır. Bu çalışma aynı zamanda iki topluluğun sosyal entegrasyonunu, modern vatandaşlığın eşitlik ilkesine dayanarak tam vatandaşlık haklarından ne ölçüde yararlanabildiklerini açığa çıkarmaya çalışmaktadır. Çalışmanın temel argümanı, Roman topluluğunun Dom topluluğuna göre vatandaşlık haklarına daha fazla erişebildiğini ileri sürmektedir. Bu durum, Roman topluluğunun Edirne ve Türkiye'de etnik çoğunluk olan Türklerle; öte yandan Dom topluluğunun Diyarbakır'da çoğunluk olup Türkiye'de azınlık olan Kürtlerle yaşamasıyla ilgilidir. En önemlisi, Roman topluluğunun devlet ve ulusötesi alanla Dom topluluğuna göre yakın ilişkileri bulunmaktadır.Bu çalışmada, etnisitenin iki topluluğun tam vatandaşlık haklarından yararlanmasında ortak bir engel olduğu; fakat iki topluluğun farklı tarihsel, sosyal ve ekonomik dönüşümler geçirdiği ileri sürülmektedir. Sosyal dışlanma iki toplulukta da farklı seviyelerde görülmektedir. Dolayısıyla bu çalışma, vatandaşlığın eşitlik ilkesinin iki topluluk için de neden bozulduğunu ortaya çıkarmaya çalışmaktadır. 1990'larda uygulanan zorunlu göç pratiği ve müzisyenlik mesleğinin kaybolmaya yüz tutması Dom topluluğu için emek pazarındaki sosyal dışlanmanın temel etkenlerini oluştururken, Roman topluluğu tarımsal modernizasyonun etkileri ile birlikte temel olarak kentleşme ve modernleşme ekseninde son 40?50 yıl içerisinde etnisite ve sınıf oluşumu açısından kendilerini yeniden konumlandırmışlardır. Bu çalışma, Dom topluluğunun Roman topluluğuna göre daha sınırlı vatandaşlık haklarına sahip olduklarını öne sürmektedir. Bu farklılık yoksulluğun etkileri ve çoğunluğa entegrasyon seviyeleri ile bağlantılı olarak açıkça görülebilir.
Özet (Çeviri)
This study aims to compare Roma community in Edirne and Dom community in Diyarbakır with regard to their integration levels to different majorities (respectively Turks in Edirne and Kurds in Diyarbakır) and belonging to the political body (state), access to citizenship rights (civil, social, political and cultural) and the affect of transnational citizenship on Roma and Dom communities. The main argument of this study asserts that Roma community can have more access to citizenship rights than Dom community. This is related with the fact that Roma community lives with Turks, who are the ethnic majority in Edirne and in Turkey, whereas Dom community lives mostly with Kurds, who are the majority in Diyarbakır but minority in Turkey. Foremost, Roma community has closer connections with state and transnational space than Dom community.The study has found that ethnicity appears as a common barrier for both communities in benefiting from full citizenship. However, it is noted that they experienced different historical, social and economic transformations. Social exclusion is observed at different levels for the two communities. Hence, the study tries to explain why the equality principle of citizenship is ruptured for both communities. While forced migration in 1990s and the gradual loss of musician craft were key factors for the exclusion of Dom community in the labor market, Roma community with affect of agricultural modernization, has repositioned themselves in terms of ethnicity and class formation in last 40-50 years owing mainly to urbanization and modernization. The study has found that Dom community has very limited citizenship rights compared to Roma community. The differences can be obviously seen with regard to impact of poverty and their integration levels to the majority.