Duygusal emek ve tükenmişlik ilişkisi: Kamu kurumlarında bir araştırma
The relationship between emotional labor and burnout: A study in public institutions
  1. Tez No: 694251
  2. Yazar: HASAN SİNAN YILDIZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÖZDE KOSA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kafkas Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 134
Özet
Bu araştırmada Kars ve Iğdır, Aile ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlükleri ve İl Müdürlüklerine bağlı kuruluşlarda çalışan personellerin duygusal emek ve tükenmişlikleri arasındaki ilişki belirlenmeye çalışılmıştır. Çalışma üç bölümden oluşmaktadır. Birinci bölüm içerisinde duygusal emek ifadesinin ne anlama geldiği, duygusal emeğin insanlar üzerindeki olumlu ve olumsuz etkileri ile hangi faktörler ve boyutların duygusal emeği etkilediği ortaya konulmuştur. İkinci bölümde, tükenmişlik ifadesinin ne anlama geldiği, tükenmişliğin insanlar üzerindeki etkileri ile tükenmişliğin modelleri ortaya konulmuştur. Duygusal emek ve tükenmişlik ilişkisi kısaca açıklanmaya çalışılmıştır. Üçüncü bölümde ise Kars ve Iğdır, Aile ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlükleri ve İl Müdürlüklerine bağlı kuruluşlarda çalışan 412 kişi üzerinde anket yapılmıştır. Veriler üzerinde t-testi, ANOVA, korelasyon ve regresyon analizleri gerçekleştirilmiştir. Elde edilen sonuçlar neticesinde duygusal emek ve tükenmişlik arasında negatif yönlü bir ilişkinin olduğu tespit edilmiştir. Verilerin detaylı sonuçları üçüncü bölüm ve sonuç bölümünde detaylı olarak ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, it was tried to determine the relationship between emotional labor and burnout of the personnel working in Kars and Iğdır, Provincial Directorates of Family and Social Services and institutions affiliated to the Provincial Directorates. The study consists of three parts. In the first chapter, what the expression of emotional labor means, the positive and negative effects of emotional labor on people and which factors and dimensions affect emotional labor are revealed. In the second part, the meaning of the term burnout, the effects of burnout on people and the models of burnout are presented. The relationship between emotional labor and burnout has been tried to be explained briefly. In the third part, a survey was conducted on 412 people working in Kars and Iğdır, Provincial Directorates of Family and Social Services and institutions affiliated to the Provincial Directorates. T-test, ANOVA, correlation and regression analyzes were performed on the data. As a result of the results obtained, it has been determined that there is a negative relationship between emotional labor and burnout. The detailed results of the data are discussed in detail in the third section and conclusion section.