İskeletsel sınıf I hastalarda maloklüzyonun psikososyal etkisi ile objektif ortodontik tedavi ihtiyacı arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigation of the relationship between the psychosocial effect of malocclusion and the need for objective orthodontic treatment in skeletal class I patients
- Tez No: 694254
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SERAP TİTİZ
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Uşak Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Ortodonti Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
Maloklüzyon farkındalığının artması ve dental estetiğin yaşam kalitesi üzerindeki psikososyal etkilerinden dolayı ortodontik tedavi talebi giderek artmaktadır. Dental estetik algısı özneldir; yaş, cinsiyet, sosyal sınıf, eğitim düzeyi, kişilik özellikleri ve toplumsal değer sistemlerinden etkilenmektedir. Ancak eşit sosyodemografik durumla birlikte aynı ölçüde ortodontik tedavi ihtiyacı göz önüne alındığında, neden bazı hastalar psikososyal olarak daha kötü etkilenmektedir sorusunun cevabı tam olarak bilinmemektedir. Çalışmamızın amacı, Uşak Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Ortodonti kliniğine tedavi için başvuran 16-30 yaş aralığındaki hastalarda maloklüzyonun psikososyal etkileri ile objektif tedavi ihtiyacı arasındaki ilişkiyi belirlemek, sert ve yumuşak dokuların hastaların algısına etkisini saptamaktır. Çalışmamıza, Steiner sefalometrik analizleri yapılarak iskeletsel Sınıf I oldukları belirlenen bireyler dahil edilmiştir. Objektif tedavi ihtiyaçları, Ortodontik Tedavi İhtiyacı İndeksi (IOTN-DHC) kullanılarak belirlenmiştir. Bireylerin dental estetiğine ilişkin algıları Dental Estetiğin Psikosoyal Etkisi Anketi (PIDAQ) ile değerlendirilmiştir. Hasta algısına etki edebileceği düşünülen sert ve yumuşak doku ölçümleri Arnett Yumuşak Doku Sefalometrik Analizi (STCA) kullanılarak yapılmıştır. Bireyler; yaş, cinsiyet, IOTN-DHC derecelerine göre gruplara ayrılmış ve gruplar arasındaki fark istatistiksel olarak incelenmiştir. Çalışmamızda, dental estetiğin bireylerde yarattığı psikososyal etkinin maloklüzyonun şiddetiyle arttığı, ancak hastanın algısında yaş ve cinsiyetin etkili olmadığı sonucuna ulaşılmıştır. Cinsiyet ayrımı yapılmaksızın; üst dudak kalınlığı, alt dudak kalınlığı, üst dudak uzunluğu, mandibular yükseklik, total yüz yüksekliği, alt ve üst kesici dişlerin Gerçek Düşey Çizgiye (GDÇ) uzaklığı hastaların tedavi ihtiyacına ilişkin algıları üzerinde etkili bulunmuştur. Sonuç olarak, maloklüzyonun bireylerde yarattığı psikososyal etkiyi yalnızca sosyodemografik faktörlere bağlamak doğru değildir. Sert ve yumuşak doku özellikleri hastaların mevcut maloklüzyonlarını maskeleyerek psikosoyal algılarını etkileyebilmektedir.
Özet (Çeviri)
Due to the increasing awareness of malocclusion and the psychosocial effects of dental aesthetics on quality of life, the demand for orthodontic treatment is increasing. The perception of dental aesthetics is subjective; It is affected by age, gender, social class, education level, personality traits and social value systems. However given the equal sociodemographic status and the need for orthodontic treatment to the same extent, the answer to the question of why some patients are worsened psychosocially is not fully known. The aim of our study is to determine the relationship between the psychosocial effects of malocclusion and the need for objective treatment in patients aged 16-30 years who applied to the Orthodontic Clinic of the Faculty of Dentistry of Usak University, and to determine the effect of hard and soft tissues on the perception of the patients. Individuals determined to be skeletal Class I by Steiner cephalometric analysis were included in our study. Objective treatment needs were determined using the Index of Orthodontic Treatment Need (IOTN-DHC). Individuals' perceptions of dental aesthetics were evaluated with the Psychosocial Impact of Dental Aesthetics Questionnaire (PIDAQ). Hard and soft tissue measurements, which are thought to affect patient perception, were made using Arnett Soft Tissue Cephalometric Analysis (STCA). Individuals were divided into groups according to age, gender, IOTN-DHC grades and the difference between the groups was analyzed statistically. In our study, it was concluded that the psychosocial effect of dental aesthetics on individuals increased with the severity of malocclusion, but age and gender were not effective in the perception of the patient. Regardless of gender; upper lip thickness, lower lip thickness, upper lip length, mandibular height, total face height, distance of lower and upper incisors to True Vertical Line (TVL) were found to be effective on patients' perceptions of the need for treatment. As a result, it is not correct to attribute the psychosocial effect of malocclusion on individuals only to sociodemographic factors. Hard and soft tissue features can affect the psychosocial perceptions of patients by masking their existing malocclusions.