Representation of LGBTQ members on television
LGBTQ üyelerinin televizyonda temsili
  1. Tez No: 694253
  2. Yazar: ORHUN ACI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZLEM AKKAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Radyo-Televizyon, Sosyoloji, İletişim Bilimleri, Radio and Television, Sociology, Communication Sciences
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Medya ve İletişim Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 400
Özet
LGBTQ kimliklerin batı ülkelerinde giderek daha fazla kabul görmesi televizyondaki temsillerinin artmasını sağlamıştır. Bu çalışma, toplumun, televizyon aracılığıyla kolektif benliğiyle iletişime geçtiği görüşünü benimsemektedir. Televizyonun, izleyicilere, temsil edilen gruplarla etkileşime girme olanağı sağlarken aynı zamanda bu grupların sembolik varlıklarını pekiştirebildiğini kabul etmektedir. Bu sembolik etkileşim aracılığıyla izleyicilerin bu gruplara karşı görüşü üzerinde etki sahibi olabilmektedir. Bu nedenle, marjinalleştirilmiş kimliklerin temsillerinin, temsil ettikleri topluluğun vekili olma yükünü taşımaktadır. Bu çerçeveden, televizyondaki temsillerin stereotipik mi yoksa progresif mi olduğunu anlamak önemlidir. Bu nedenle, bu tez, kesişimsel bir tutum benimseyerek ve John Fiske'in (2009)“codes of television”yöntemini kullanarak Pose (2018 – 2021) dizisinin ikinci sezonunu 9. bölümünün göstergebilimsel analizini sunmaktadır. Siyahi kadınların, transgender kadınların ve genel bir kategori olarak kadınların stereotipik temsillerini de göz önünde bulundurarak, bu tezin metin analiz kısmı, Pose dizisindeki siyahi transseksüel kadınların temsillerindeki ideolojik anlamları açığa çıkarmayı amaçlamaktadır. Ancak, aynı zamanda kültürel çalışmalar yaklaşımı benimseyerek ve medya metinlerinin çokanlamlı doğasını tanıyarak, tek başına metin analizlerinin, izleyicilerin alımlamalarını tahmin edemeyeceğini kabul etmiştir. Ayrıca, kesişimsel bir perspektiften bakarak izleyicilerin kimliklerinin farklı boyutlarının okumaları üzerinde ve ürettikleri anlamlar üzerinde etkisi olabileceği fikrini benimsemiştir. Bu nedenle, bu tez, anket, katılımlı gözlem ve derinlemesine görüşme yöntemlerinden yararlanarak farklı cinsiyet kimliği, cinsel yönelim ve etnik gruplardan gelen bireylerin bu temsillerden çıkardıkları anlamları da incelemektedir. Bulgular hem bölümdeki temsillerin hem de izleyicilerin bu temsilleri alımlayışlarının çelişkili anlamlar içerdiğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Increasing mainstream acceptance of LGBTQ identities in the western world gave way to increasing representations on television. This study adopts the idea that television allows society to communicate with its collective self. It recognizes that television can reinforce the symbolic existence of the groups it represents while providing opportunities for audiences to interact with them. Through this symbolic interaction, it can influence people's attitudes towards them. Because of that, the representations of marginalized identities carry the burden of being representative of the communities they represent. From this perspective, it is important to understand whether representations on television are stereotypical or progressive. Thus, adopting an intersectional approach, this thesis presents a semiotic analysis of the television series Pose (2018 – 2021) by applying John Fiske's (2001)“codes of television”method to the 9th episode of the second season. Taking into account the stereotypical representations of black women, transgender women and women as a general category, the textual analysis part of the thesis aims to uncover the ideological meanings within the representations of black transsexual women on Pose. However, taking a cultural studies approach, this thesis also acknowledges the polysemic nature of media texts and recognizes that mere textual analyses cannot predict the audiences' reception of them. In addition, from an intersectional perspective, it acknowledges that different dimensions of audiences' identities can have an impact on their readings and the meanings they produce. So, this thesis also investigates the meanings participants from different sexualities and ethnic groups make form these representations, by making use of survey, participant observation and in-depth interview methods. The results show that both the representations in the episode and the audiences' receptions of them contain contradictory meanings.