Sakroiliak eklem patolojilerinde T2 mapping'in tanısal değeri
The diagnostic value of T2 mapping in sacroilac joint pathologies
- Tez No: 694307
- Danışmanlar: PROF. DR. KEMAL NİYAZİ ARDA
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Gülhane Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Radyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Amaç: Çalışmanın amacı sakroiliak eklem patolojilerinin tanısında T2 mapping görüntülemenin tanısal değerini araştırmaktır. Gereç ve yöntem: Çalışmamız Ağustos 2018-Ağustos 2020 tarihleri arasında, radyoloji ünitemize sakroiliak MRG incelemesi için gönderilen 63 olgu üzerinde prospektif olarak yürütüldü. Olguların sakroiliak eklem manyetik rezonans görüntülemesinde rutin olarak kullanılan sekansların yanı sıra T2 mapping görüntüsü oluşturmak amacıyla turbo spin eko multi-slice multi-eko sekansı uygulandı. Olgulara ait klinik, laboratuvar ve patoloji bulguları ile konvansiyonel MR görüntüleri ışığında 63 olgunun 31'ine SpA sakroiliiti, 4'üne osteitis kondensans ilii, 1'ine SLE sakroiliiti, 1'ine AAA sakroiliiti ve 1'ine lenfoma tanısı konuldu. Geriye kalan 25 olgunun HLA-B27 testi negatif, laboratuvar bulguları normal, klinik bulguları nonspesifik ve MR görüntülerinde herhangi bir sakroiliak eklem patolojisi mevcut değildi. Bahsi geçen bu 25 olgunun kontrol grubu olmasına karar verildi. İstatistiksel analiz için yeterli sayıya ulaşılamayan SpA sakroiliiti haricindeki sakroiliak eklem patolojileri T2 mapping değerlendirmesine alınmadı. Turbo spin eko multi-slice multi-eko görüntüleri MRmap v1.4 açık kaynak yazılımı ile işlenerek T2 mapping görüntüleri oluşturuldu. Oluşturulan T2 mapping görüntülerinden sakroiliak ekleme ait kemik ve kartilaj dokularından T2 relaksasyon zamanları hesaplandı. İstatistiksel analiz için yeterli sayıya ulaşılan SpA hastalarının ve kontrol grubunun T2 relaksasyon zamanlarının ortalaması arasında anlamlı farklılık olup olmadığı istatististiksel olarak analiz edildi. Bulgular: Kontrol grubunun %44'ü (n=11) kadın, %56'sı (n=14) erkek iken SpA'lı hastaların %48,3'ü (n=15) kadın, %51,7'si (n=16) erkekti. Kontrol grubunun yaş ortalaması 37,16 (±9,63), SpA'lı hastaların yaş ortalaması 35,35 (±13,03) idi. SpA'lı hastaların osteitli bölgelerinden elde edilen T2 relaksasyon zamanlarının ortalaması (100,23 ±7,41 ms), kontrol grubunun ortalamasından (69,44 ±4,37 ms) yüksek olup istatistiksel olarak anlamlı bulundu (t=-19,32, p0,05). Sonuç: T2 mapping görüntülemenin SpA sakroiliitinde osteitli bölgenin normal kemik dokusundan ayrımını yapmada başarılı bir görüntüleme yöntemi olduğu değerlendirilmiştir. Gelecekte T2 mapping görüntülemenin daha geniş hasta gruplarında çalışılması ve osteit için referans bir T2 relaksasyon değerinin ortaya konması hem tanısal süreçte hem de uygulanan tedavilerin etkinliğini değerlendirmede yararlı olabilir.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of the study is to investigate the diagnostic value of T2 mapping imaging in the diagnosis of sacroiliac joint pathologies. Materials and Methods: Our study was conducted prospectively on sixty three cases who were sent to our radiology unit for sacroiliac MRI examination between August 2018 and August 2020. A turbo spin echo multi-slice multi-echo sequence was used to create T2 mapping images in addition to routine sequences used in the sacroiliac joint magnetic resonance imaging. In light of the clinical, laboratory and pathology findings of the cases and conventional MR images, 31 of 63 cases were diagnosed with SpA sacroiliitis, 4 with osteitis condensans ilii, 1 with SLE sacroiliitis, 1 with FMF sacroiliitis and 1 with lymphoma. In the remaining 25 cases, HLA B27 test was negative, laboratory findings were normal, clinical findings were nonspecific, and there was no sacroiliac joint pathology in MR images. It was decided that these 25 cases should be the control group. Sacroiliac joint pathologies, except for SpA sacroiliitis, which could not be reached in sufficient numbers for statistical analysis, were not included in the T2 mapping evaluation. T2 mapping images were created by processing the turbo spin echo multi-slice multi-echo images with the MRmap v1.4 open source software. T2 relaxation times of the bone and cartilage tissues of the sacroiliac joint were calculated by using the T2 mapping images. It was statistically analyzed whether there was a significant difference between the mean of T2 relaxation times of patients with SpA and the control group, which were sufficient for statistical analysis. Results: While 44% (n=11) of the control group were female and 56% (n=14) of them were male, 48.3% (n=15) of the patients with SpA were female, 51.7% (n=16) of them were male. The mean age of the control group was 37.16 ±9.63, and the mean age of the patients with SpA was 35.35 ±13.03. The mean T2 relaxation time obtained from the regions with osteitis of the patients with SpA (100.23 ±7.41 ms) was higher than the mean of the control group (69.44 ±4.37 ms) and it was statistically significant (t =-19.32, p 0.05). Conclusion: T2 mapping imaging has been evaluated a successful method to distinguish the regions with osteitis in SpA sacroiliitis from normal bone tissue. In the future, studying T2 mapping imaging in larger patient groups and establishing a reference T2 relaxation value for osteitis may be useful both in the diagnostic process and in evaluating the effectiveness of the treatments applied.