Adneksiyel kitlelerin ultrasonografik parametreler ve manyetik rezonans görüntüleme ile değerlendirilmesi
Evaluating adnexal masses with ultrasonographic parameters and magnetic resonance imaging
- Tez No: 694306
- Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL ÖZDEMİR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Kanuni Sultan Süleyman Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 48
Özet
AMAÇ: Hayatları boyunca kadınların yaklaşık %20'sinde en az bir kez adneksiyel kitle tespit edilmektedir. Bu kitlelerin büyük çoğunluğu fizyolojik süreçler ve benign patolojiler neticesinde ortaya çıkmaktadır. Bir kısmının altında over kanseri vardır. Over kanserinde beş yıllık sağ kalım oranı yaklaşık %40'tır ve jinekolojik kansere bağlı ölümlerin yarısını oluşturmaktadır. Ancak erken evrede tespit edilen over kanserlerinde 5 yıllık sağ kalım %90'ın üzerindedir. Adneksiyel kitlelerin değerlendirilmesinde ultrasonografik görüntüleme ilk basamak yöntemdir. Benign malign ayrımı yapılamayan hastalarda ikinci seçenek görüntüleme yöntemi manyetik rezonans görüntülemedir. Bunun yanında benign malign ayrımının yapılabilmesi için birçok skorlama sistemi geliştirilmiştir. Çalışmamızda adneksiyel kitlelerde benign malign ayrımında diğer skorlama sistemlerine göre ultrason parametrelerinin daha kolay bakılabilir olması, laboratuvar parametresinin daha ulaşılabilir olması nedeniyle Assessment of Different NEoplasias in the adneXa (ADNEX) model skorlama sistemini ve son dönemde popüler olan Ovarian-Adnexal Reporting Data System MRG (O-RADS MRG) skorlama sistemlerinin performansını inceledik. Temel amacımız hastaların en uygun görüntüleme yöntemi ve skorlama sistemi ile yönetilerek gereksiz operasyonların engellenmesi, operasyon sonrası tekrarlayan operasyonların veya ek tedavilerin engellenmesi ve malign hastaların yetkin referans merkezlerde tedavilerinin düzenlenmesidir. GEREÇ ve YÖNTEM: Çalışmamız 30.12.2017-15.02.2020 tarihleri arasında Sağlık Bilimleri Üniversitesi İstanbul Kanuni Sultan Süleyman Sağlık Uygulama ve Araştırma Merkezi'nde yapıldı. Adneksiyel kitle sebebiyle ameliyat olan 1515 hastanın epikriz kayıtları hastane bilgi yönetim sistemi üzerinden taranarak dahil etme ve hariç tutma kriterlerine uygun 284 hasta çalışmaya dahil edildi. Ultrasonografi bulgularına göre hastaların ADNEX risk model skorları hesaplandı. Hastaların manyetik rezonans görüntüleri yeniden değerlendirilerek O-RADS MRG skorları belirlendi. Daha sonra histopatolojik sonuçlar incelenerek olguların kitle orijinleri ve benign, borderline, malign olma durumları ve malign kitlelerin evreleri belirlendi. Histopatolojik tanı, verilerin değerlendirilmesinde altın standart olarak kabul edildi. ADNEX risk model ve O-RADS MRG skorunun adneksiyel kitlelerin değerlendirilmesindeki tanısal performansları incelendi. BULGULAR: Çalışmada incelenen 284 hastanın yaş aralığı 18 ile 88 arasında ve yaş ortancası 44 (34-53) saptandı. Kitlesi benign olan vaka sayısı 219 (%77,1) ve malign olan vaka sayısı 65 (%22,2) tespit edildi. ADNEX risk model toplam malignite riskinin ROC eğrisinin altında kalan alanı (AUC) %93,8 (%95 GA: %90,9-96,7)'dir.
Özet (Çeviri)
OBJECTIVE: An adnexal mass is detected in approximately 20% of women at least once in their lifetime. Most of these masses occur as a result of physiological processes and benign pathologies. A few have ovarian cancer under them. The five-year survival rate is approximately 40% and accounts for half of all deaths from gynecological cancer. However, in ovarian cancers detected at an early stage, the five-year survival rate exceeds 90%. Ultrasonographic imaging (USG) is the first-line method for evaluating adnexal masses and magnetic resonance imaging (MRI) is used as the second-choice imaging method in patients who cannot be differentiated between benign and malignant. Besides, many scoring systems have been developed to differentiate between benign and malignant. Since USG parameters are easier to examine when differentiating between benign and malignant adnexal masses compared to other scoring systems and laboratory parameters are more accessible, we examined the performance of the recently popular Ovarian-Adnexal Reporting Data System MRI (O-RADS MRI) scoring system together with the Assessment of Different Neoplasias in the adnexa (ADNEX) model. Our main goal is to manage patients with the most appropriate imaging method and scoring system, to prevent unnecessary operations, to prevent repetitive operations or additional treatments after the operation, and to regulate the treatment of malignant patients in competent reference centers. MATERIALS and METHODS: We scanned the epicrisis records of 1515 patients who underwent surgery for adnexal masses at the University of Health Sciences, Istanbul Kanuni Sultan Suleyman Health Application and Research Center between 30.12.2017-15.02.2020 through the hospital information management system and included 284 patients who met the inclusion criteria. We calculated the ADNEX scores of these patients according to their ultrasonographic findings. The MRI images of the patients were re-evaluated and their O-RADS MRI scores were determined. Then, the histopathological results were examined, the mass origins of the cases and their benign, borderline, and malignant status and the stages of malignant masses were determined. Histopathological diagnosis was accepted as the gold standard in data evaluation. The diagnostic performances of the ADNEX and O-RADS MRI models in evaluating adnexal masses were examined. RESULTS: The age range of the 284 patients was between 18 and 88 years and the median age was 44 (34-53) years. The masses of 219 (77.1%) patients were found to be benign and the masses of 65 (22.2%) patients were found to be malignant. The area under the ROC curve (AUC) was 93.8% (95% CI: 90.9-96.7%) for the ADNEX risk model total malignancy risk.