Lomber spondilozlu hastalarda kısa dalga diatermi ve ultrason tedavilerinin erken dönem etkilerinin karşılaştırılması
Comparison of the early effects of short-wave diathermia and ultrasound treatments in patients with lumbar spondilosis
- Tez No: 694308
- Danışmanlar: PROF. DR. HASAN ELDEN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
Lomber spondiloz toplumda sık görülen bel ağrısı nedenlerinden olup tedavisinde ultrason (US), kısa dalga diatermi (KD) gibi yöntemleri içeren fizik tedavi ajanları kullanılmaktadır. Bu çalışmanın amacı lomber spondilozu olan hastalara uygulanan fizik tedavi ajanlarından KD ve US tedavilerinin yaşam kalitesi, ağrı skoru, lomber eklem hareket açıklığı ve bel ağrısına bağlı engellilik üzerine erken dönem etkilerini incelemek ve karşılaştırmaktır. Çalışmaya lomber spondilozu olan toplam 66 hasta dâhil edilmiş olup, tüm hastalar her grupta 22 kişiden oluşan üç gruba ayrıldı. Birinci gruba; KD+TENS+hotpack, ikinci gruba US+TENS+hotpack tedavileri uygulanmış olup, üçüncü grup plasebo olarak alındı, bazı hastalara plasebo KD+TENS+hotpack, bazılarına ise plasebo US+TENS+hotpack uygulanarak tedavi edilmiştir. Hastalar 2 hafta boyunca haftanın 5 günü, toplam 10 seans fizik tedavi aldılar. Her üç gruba da fizik tedavi olarak 20 dk. TENS (50-100 Hz) ve 20 dk. hotpack uygulaması yapıldı. US alan gruba ayrıca 1.5W/cm² dozunda, 1 MHz frekansta ve bilateral paravertebral kaslara 3+3 dk süreyle US tedavisi, KD alan gruba ise 27.12 MHz frekansında ve 11.06 m dalga boyunda, 200 Watt 20 dakika boyunca KD tedavisi uygulandı. PLS grubunda ise; US ve KD cihazları açılıp akım çıkışı olmadan aynı süre boyunca tedavi uygulandı. Hastalara tedavi başlangıcında ve 2 haftalık tedavi sonrasında Vizuel Analog Skalası (VAS) ölçeği, SF-12 (Kısa Form 12) anketi, Modifiye Oswetry Bel Ağrısı Engellilik Anketi (MODI), Roland Morris Engellilik Anketi (RMDQ) hastalar tarafından hekim gözetiminde dolduruldu. Belin eklem hareket açıklığını (fleksiyon, EPZM, ekstansiyon ve sağ-sol lateral fleksiyon) değerlendirmek için hekim tarafından gonyometre ile hastalarda ölçüm yapıldı. Tedavi öncesinde; bakılan tüm bu parametreler açısından gruplar arasında istatistiksel olarak anlamlı fark yoktu. Tedavi sonrası grup içi değerlendirmede; US alan grupta VAS, MODI, RMDQ, SF-12 fiziksel ve mental skor ve lomber ekstansiyon değerlerinde, KD alan grupta da; VAS, MODI, RMDQ, SF-12 fiziksel skor, fleksiyon, EPZM, lomber ekstansiyon ve sol lateral fleksiyon değerlerinde istatistiksel olarak anlamlı fark bulunmuştur. Plasebo alan grupta ise; VAS, MODI, RMDQ, SF-12 fiziksel skor, ekstansiyon, sağ ve sol lateral fleksiyon değerlerinde istatistiksel olarak anlamlı fark bulunmuştur. Tedavi sonrası gruplar arası karşılaştırmada ise bakılan tüm parametreler açısından istatistiksel olarak anlamlı fark bulunmamıştır. Çalışmamızda US, KD, TENS, hotpack ajanlarının kombine uygulamalarının bel ağrısı, fonksiyonellik, yaşam kalitesi ve eklem hareket açıklığı üzerinde çeşitli derecelerde olumlu etkileri olduğu görülmüş olup fiziksel ajanların etkilerini ve bunların ne kadar süre devam ettiğini daha doğru ve net değerlendirebilmek için çok sayıda hastayı kapsayan, yüksek kalitede ve iyi bir metadoloji ile yapılmış randomize klinik çalışmalara ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
Lumbar spondylosis is one of the common causes of low back pain in the community, and physical therapy agents including ultrasound (US) and short-wave diathermy (SWD) are used in its treatment. The aim of this study is to examine and compare the early effects of SWD and US treatments, which are physical therapy agents applied to patients with lumbar spondylosis, on quality of life, pain score, lumbar joint range of motion and disability due to low back pain. A total of 66 patients with lumbar spondylosis were included in the study, and all patients were divided into three groups consisting of 22 individuals in each group. To the first group; SWD + TENS + hotpack, US + TENS + hotpack treatments were applied to the second group, the third group was taken as placebo, some patients were treated with placebo SWD + TENS + hotpack, and some were treated with placebo US + TENS + hotpack. The patients received 10 sessions of physical therapy, 5 days a week for 2 weeks. All three groups received 20 minutes TENS (50-100 Hz) and 20 minutes of hotpack application. The group receiving US also received US treatment at a dose of 1.5W/cm², at a frequency of 1 MHz and for 3+3 minutes on the bilateral paravertebral muscles, and in the group receiving SWD, SWD treatment was applied at a frequency of 27.12 MHz and a wavelength of 11.06 m, 200 watts for 20 minutes. In the PLS group; the US and KD devices were turned on and the treatment was applied for the same period of time without current output. Patients completed the Visual Analogue Scale (VAS) scale, SF-12 (Short Form 12) questionnaire, Modified Oswetry Low Back Pain Disability Questionnaire (MODI), Roland Morris Disability Questionnaire (RMDQ) at the beginning of the treatment and after 2 weeks of treatment by the patients under the supervision of a physician. In order to evaluate the joint range of motion (flexion, EPZM, extension and right-left lateral flexion) of the waist, measurements were made by the physician in the patients with a goniometer. Before treatment; there was no statistically significant difference between the groups in terms of all these parameters. In the group evaluation after treatment; in the group receiving US, VAS, MODI, RMDQ, SF-12 physical and mental scores and lumbar extension values were also found in the group receiving SWD; statistically significant difference was found in VAS, MODI, RMDQ, SF-12 physical score, flexion, EPZM, lumbar extension and left lateral flexion values. In the placebo group; statistically significant difference was found in VAS, MODI, RMDQ, SF-12 physical score, extension, right and left lateral flexion values. In the comparison between the groups after the treatment, there was no statistically significant difference in terms of all the parameters examined. In our study, it was observed that the combined applications of US, KD, TENS, and hotpack agents had positive effects on low back pain, functionality, quality of life and joint range of motion in varying degrees. There is a need for randomized clinical studies with high quality and good methodology with larger series on how long this effect persists.