Şiddetin eczanesi: Dekolonyal feminist fenomenoloji ile bir panzehir arayışı
The pharmacy of violence: Seeking an antidote through decolonial feminist phenomenology
  1. Tez No: 694334
  2. Yazar: DÖNDÜ ŞAHİN ERSÖZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZKAN AGTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Felsefe, Sosyoloji, Philosophy, Sociology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Çalışmaları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 207
Özet
Artan kadın cinayetleri ve şiddeti görmezden gelemeyeceğimiz gibi bugünkü kadın direnişini de görmemiz gerekir. Sadece şiddete odaklanıldığında, kadınlar bu şiddetin hedefindeki“mağdur”konumuna yerleştirilmektedir. Halbuki kadınların ikamet ettiği dünyalara baktığımızda onların direnişini görmek olanaklıdır. Bu, ancak çokluğu yok saymayan fenomenolojik bir yaklaşım ile anlaşılabilir. Bu bağlamda, Anzaldua, Lugones ve Ortega'nın çoklu kendi anlayışları hem erkeğin“hayat alan”konumlanışını hem de kadının direnişini anlamamızda yol göstericidir. Erkek öznenin, kendine, dünyaya ve başkaya yaklaşımının kolonyal/modern düşüncenin mirasını taşıdığı, Lugones'in saflık mantığı ile birlikte tartışılırken, kadının“hayat alan”şiddete rağmen direnişi katışıklık mantığı ile anlaşılabileceği iddia edilmektedir. Çokluğu denetleme yoluyla varolan modern öznenin, bugün gibi belirsizliğin yükseldiği dönemlerde krize girmesinin kaçınılmaz olduğu iddia edilirken, belirsizliği her daim bedeninde taşıyan kadınların bugün yeni anlamlar oluşturduğu tartışılmaktadır.
Özet (Çeviri)
As we should not ignore the increasing femicide and violence, we should also see the women's resistance. If one only focuses on the violence, the women are posited as the“victims”of that violence. However, if we look on the worlds inhabited by women, it is possible to see their resistance. This can be understood only by means of a phenomenological approach which does not ignore the multiplicity. In this context, the conceptions of Anzaldua, Lugones and Ortega about multiple self are instructive in understanding of both the men's“life claiming”positioning and the women's resistance. As the idea that the male subject's approach to himself, to the world and to the other took over the legacy of the colonial/modern thinking will be discussed together with Lugones's conception about the logic of purity, I will argue that women's resistance in the face of“life claiming”violence can be understood through the logic of impurity. As I will argue that it is unavoidable for the modern subject existing through the control of multiplicity to go through a crisis in times of increasing ambiguity as is today, I will discuss how the women ever carrying the ambiguity on their bodies are generating new meanings today.