Şiddetin İslamileştirilmesi ve Taliban Örneği
The concept of vionce İslam and Taliban Model
- Tez No: 207570
- Danışmanlar: DOÇ. MUHİT MERT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Bu çalısmanın amacı, siddet, terör ve yıkıcılıgın aslında insan sevgisi ve barısı ögütleyen slam dini ile irtibatlandırılmasının sebeplerini ve bunun yanlıslıgını; siddet, terör ve yıkıcılıgın inançlarla mesrulastırılmasının arka planını arastırmaktır. Tezimizde slam diniyle irtibatlandırılan siddet eylemlerinin yalnızca dinsel bir arka plana dayanmadıgı aksine Yüce slam Dini'nin siddete izin vermedigi, insanların siddete yönelmesinin sosyal, ekonomik ve siyasal boyutları oldugu ve bu çirkin kolerasyonunun (siddet- slam) kurulmasının slam Ülkeleri'ni isgal etmek isteyen Küresel staratejilere mesruiyet sagladıgı açıklanmaya çalısılmıstır. Siddetin slamilestirilmesi kavramının örnekligini Taliban'ın dini anlayısı ve slam gelenegindeki yeri, Taliban'ın hangi siyasi-sosyal sartlarda ortaya çıktıgı incelenerek gösterilmeye çalısılmıs olup, Taliban'ın geleneksel slam düsüncesi içerisinde yer alan Haricileri hatırlattıgı ve Taliban'ın genel slam düsüncesini yansıtmadıgı vurgulanmıstır. Bir giris, üç bölüm ve sonuç kısmından olusan çalısmamızın giris kısmında, tezimizin konularının daha iyi anlasılabilmesi için hazırlayıcı bilgiler verilmistir. Birinci bölümde siddetin kökleri, dinlerin siddete bakısı ve slam'ın siddetle iliskilendirilmesinin küresel politik nedenleri üzerinde durulmustur. kinci bölümde önemine binaen slâm'ın cihad anlayısından, üçüncü bölümde Taliban ve Haricilik'ten dördüncü bölümde ise slam'ın nsana ve nsan hayatına verdigi önemden bahsedilmistir. Sonuç bölümünde ise tezimizde ulastıgımız neticeler sıralanmıstır. Ve çalısmamız tezimizi hazırlarken yararlandıgımız bir kaynakçayla son bulmaktadır.
Özet (Çeviri)
The goal of this study is to research the reasons of the establishment a relationship with violance, terror and destructiveness with islamic religion which indeed advices human love and peace, and to examine that relation?s wrongness. Also it aims to do researc on the backgromd legitimation of the violence, terror and destructiveness with religions beliefs. n our thesis , we have tied to clarify that the acts of terror which are related with the Exalted slamic Religion aren?t based on only a religious background. On the contrary, the Exalted slamic Religion doasn?t give permission to violence. Besides, we have tried to explain that people goes towards to violence because of the social, economic and politic reasons, and the creation of that disgusting correlation (violence-slam) supplys legitimation to the global strategies which want to occupy the slamic countries by force. n this study, the concept of vionce ?slam model with Taliban?s religious intellect, its (his religious intellect) place in islamic tradition and in which politic ? social conditions he has come on the scene have been tried to show after a wide investigation, Further more, we have emphasized that Taliban remids, Externals(Haricis),who appear in the traditional slamic thouht and that the Taliban doesn?t reflect the common slamic thought. Our study consists of an introduction, three episodes and a conclusion part. n the introduction part, there are prepatory informations to a beter understanding of the thesis subjects. n the first episode; the roots of violence, how the religions view the violence and the reasons of the establishment a relationship with slam and violence and the importance which slam gives to human and human life are mentioned, in the second episode, Taliban and Haricis are discussed. Then, in the third episode, we have mentiared what the jihad is in slam. As for, in the conclusion part, the consequences we have reached are aranged. Finally, our study comes to an end with a bibliography which we have used during the preparation of our thesis.