Lomber paravertebral adale yapısının ve radyolojik parametrelerin retrospektif olarak değerlendirilmesi
Retrospective evaluation of lumbar paravertebral muscle structure and radiological parameters
- Tez No: 694357
- Danışmanlar: PROF. DR. ERDİNÇ CİVELEK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nöroşirürji, Neurosurgery
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Beyin ve Sinir Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
Amaç: Dejeneratif lomber dar kanal (DLDK), omurganın dejenerasyonu ile birlikte nöral ve vasküler yapıların bası altında kalması ile karakterize klinik bir sendromdur. Yaşlanan popülasyon ile birlikte sıklığı giderek artmaktadır. Fakat DLDK ile ilgili modifiye edilebilir risk faktörleri oldukça azdır. Çalışmamızda, paravertebral adalelerdeki yağlı infiltrasyon, lomber omurganın balans parametreleri ile birlikte değerlendirilerek DLDK ile aralarındaki korelasyon incelenmiştir. Gereç ve Yöntemler: Çalışmamıza dahil edilen hastalar, Sağlık Bilimleri Üniversitesi İstanbul Gaziosmanpaşa Sağlık Uygulama ve Araştırma Merkezi'nde DLDK nedeniyle unilateral yaklaşımla bilateral dekompresyon uygulanan hastalar ile bel ağrısı şikayeti ile polikliniğimize başvuran, nöroradyolojik LDK bulguları izlenmeyen hastalar arasından belirlenmiştir. Çalışma kriterlerini karşılamayan hastalar çalışma dışında bırakılmış, vaka ve kontrol gruplarında 38'er hasta olmak üzere toplam 76 hastanın verilerinin retrospektif analizi yapılmıştır. Hastaların nöroradyolojik verilerinin yanı sıra ağrı skorları ve fonksiyonel hareket kapasiteleri de değerlendirmeye alınmıştır. Bulgular: Vaka ve kontrol grupları arasında istatistiksel olarak anlamlı fark saptanmamıştır (t=-0,033; p>0,05). Lomber omurganın balans parametreleri olarak değerlendirmeye dahil ettiğimiz pelvik insidans, pelvik tilt, sakral slop ve lomber lordoz parametrelerinde her iki grup arasında anlamlı farklılık izlenmemiştir.
Özet (Çeviri)
Aim: Degenerative lumbar spinal stenosis (DLSS) is a clinical syndrome characterized by degeneration of spine and compression of neural and vascular structures. DLSS incidence is increasing with the aging population. But, modifiable risk factors for DLSS are very few. In our study, fatty infiltration in the paravertebral muscles was evaluated with lumbar spinal balance parameters to investigate their correlation with DLSS. Materials and Methods: The patients included in our study were determined among the patients who underwent bilateral decompression with unilateral approach due to DLSS and who applied to our clinic with complaint of low back pain without neuroradiological DLSS findings at University of Health Sciences Istanbul Gaziosmanpaşa Training and Research Center. Patients who did not meet the study criteria were excluded from the study and retrospective analysis of total 76 patients' data was performed. In adition to neuroradiological data of the patients, pain scores and functional movement status were also evaluated. Results: There was no statistically significant difference between the case and control groups (t=-0.033, p>0.05). In pelvic indidence, pelvic tilt, sacral slope and lumbar lordosis parameters there was no significant difference between two groups.