Çağdaş Eğitim Dergisi'nin eğitim sorunları açısından değerlendirilmesi (1987-1999)
An investigation of Contemporary Education Journal in terms of educational problems (1987-1999)
- Tez No: 694358
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA GÜÇLÜ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 191
Özet
Günümüz eğitim sorunlarının kaynağını anlamanın ve geçmişten dersler çıkarmanın bir yolu da eğitimle ilgili süreli yayınları incelemektir. Bu doğrultuda, faaliyette olduğu dönemin eğitim sorunlarına ve sunulan çözüm önerilerine tanıklık etmiş olan Çağdaş Eğitim Dergisi'nin incelenmesi önemli görülmüştür. Çağdaş Eğitim Dergisi'nin 1987-1999 yılları arasındaki yayınlarının tamamına Millî Kütüphane'den ulaşılmıştır. Çalışmada tarama modeli tercih edilmiştir. Veriler çalışmanın amaçları doğrultusunda doküman analizi (belgesel tarama) yoluyla ve içerik analizi tekniklerinden olan kategorik analizden de yararlanılarak toplanmıştır. Çalışma sonunda, ilgili dönemlerde eğitim politikası, öğretmenlik mesleği, Türk eğitim sistemi, eğitim bilimleri alanlarında çeşitli sorunların yaşandığı ve bu sorunların benzerlerinin günümüzde de devam ettiği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
One of the ways to understand the source of today's educational problems and learn lessons from the past is to review the educational periodicals. In this direction, it was considered important to examine the Contemporary Education Journal, which witnessed the educational problems and solutions offered of the period in which it was active. All of the publications of the Journal of Contemporary Education between 1987-1999 were accessed from the National Library. Survey model was preferred in the study, document analysis and categorical content analysis were used. At the end of the study, it was seen that there were various problems in the fields of education policy, teaching profession, Turkish education system, educational sciences in the relevant periods and it can be seen that similar problems continue today.