İstihdam yaratmayan büyümenin analizi
Analysis of jobless growth
- Tez No: 694360
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET DURKAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Giresun Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 169
Özet
Bu çalışmada istihdamsız büyüme analiz edilmektedir. Ekonomik büyüme, istihdam ve işsizlik ülkelerin ekonomik performanslarını açıklayan önemli göstergelerdir. Genellikle ekonomik büyümeden üretimi, geliri ve istihdamı artırması beklenir. Teoride öne çıkan Okun yasası da ekonomik büyüme ile işsizlik oranı arasındaki negatif ilişkiyi açıklamaktadır. Buna göre ekonomik büyüme işsizliği azaltmaktadır. Ancak ekonomik büyümeye rağmen istihdamın artmaması istihdamsız büyüme tartışmalarına neden olmaktadır. Bu çalışmada öncelikle ekonomik büyüme ve istihdam ilişkisi teorik olarak açıklanmıştır. İstihdamsız büyüme olgusu ise AB, G-7 ve OECD ülkeleri için karşılaştırmalı olarak değerlendirilmiştir. Analize göre büyüme ve istihdam arasındaki ilişki ülkeden ülkeye farklılık göstermektedir. Ancak ekonomik büyümenin genellikle işsizliği azaltıcı ve istihdamı artırıcı etkisi doğrulanmaktadır. Türkiye'de ise 1980-2017 dönemi için ekonomik büyüme ve işsizlik arasındaki uzun dönem ilişkisi Engle-Granger eşbütünleşme testi ile incelenmiştir. Kısa dönem ilişkinin analizi için hata düzeltme modeli kullanılmıştır. Ayrıca Granger nedensellik testi vasıtasıyla değişkenler arasındaki nedensellik ilişkisi araştırılmıştır. Çalışmanın sonuçlarına göre Türkiye'de ekonomik büyüme ve işsizlik arasında negatif yönlü bir ilişki tespit edilmiştir. Ayrıca değişkenler arasında iki yönlü nedensellik ilişkisi bulunmaktadır. Bu bulgular, Türkiye'de istihdam yaratmayan büyümenin geçerli olmadığını göstermektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, jobless growth is analyzed. Economic growth, employment and unemployment are important indicators that explain the economic performance of countries. Generally, economic growth is expected to increase production, income and employment. Okun's law, which stands out in theory, also explains the negative relationship between economic growth and unemployment rate. Accordingly, economic growth reduces unemployment. However, the fact that employment does not increase despite economic growth causes discussions on jobless growth. In this study, firstly, the relationship between economic growth and employment is explained theoretically. The jobless growth phenomenon has been evaluated comparatively for EU, G-7 and OECD countries. According to the analysis, the relationship between growth and employment differs from country to country. However, the effect of economic growth on reducing unemployment and increasing employment is generally confirmed. In Turkey, the long-term relationship between economic growth and unemployment for the period of 1980-2017 was investigated with the Engle-Granger cointegration test. Error correction model was used to analyze the short-term relationship. In addition, the causality relationship between the variables was investigated by the Granger causality test. According to the results of the study, a negative relationship was determined between economic growth and unemployment in Turkey. In addition, there is a two-way causality relationship between the variables. These findings show that jobless growth is not valid in Turkey.