Kordon kanı speksin düzeylerinin neonatal antropometri ve adipositokinlerle ilişkisinin araştırılması
Evaluation of the relationship between cord blood spexin levels with neonatal anthropometry and adipocytokines
- Tez No: 694363
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ BÜLBÜL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Şişli Hamidiye Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 39
Özet
AMAÇ: İntrauterin büyümede etkili faktörlerden leptin ve ghrelin hormonlarının doğum ağırlığı ile olan ilişkisi gösterilmiştir. Yeni bulunan bir peptit olan speksin düzeylerindeki düşüklüğün obeziteye eşlik eden metabolik sorunlarla ilişki olabileceği düşünülmüştür. Bu çalışmada term yenidoğan bebeklerde kord kanındaki speksin ve adipositokinlerin düzeyleri ile bebeğin gebelik süresine göre olan ağırlığı ve diğer antropometrik ölçümlerin sonuçlarının karşılaştırması amaçlanmıştır. GEREÇ VE YÖNTEM: Hastanemizde doğan, gebelik süresi ≥37 hafta olan AGA, SGA ve LGA gruplarından eşit sayıda olmak üzere, toplamda 84 bebek çalışmaya alındı. Bebeklerden doğum esnasında kord kanından alınan serumdan speksin, leptin, aktif ghrelin, serbest 25(OH)D3, glukoz ve insülin düzeyleri bakıldı. Sonuçlar, gebelik süresine göre olan ağırlığına göre gruplandırılarak karşılaştırıldı. Bebeklerin prenatal, natal, postnatal bilgileri, demografik özellikleri ve antropometrik ölçümleri kaydedildi. BULGULAR: Çalışmaya alınan bebeklerin cinsiyet dağılımı %59,5 erkek, doğum şekli %38 normal doğum şeklindeydi. Bebeklerin ortalama doğum ağırlığı ve gebelik süresi; 3359,6±757,7 gram ve 38,6±2,1 haftaydı. Bebeklerin boy, baş çevresi, göbek çevresi, göbek çevresi/boy oranı ortalamaları ise sırasıyla 50,03 ± 2,74 cm, 35,03 ± 1,89 cm, 31,4 ± 3,53 cm ve 0,62 ± 0,056 idi. LGA grubunun CAN skoru ve leptin ortalaması SGA, AGA grubuna göre istatistiksel olarak anlamlı yüksekti. SGA grubunun glukoz ortalaması da AGA grubuna göre yüksekti. Leptin düzeyleri ile doğum ağırlığı, boy, baş çevresi, göbek çevresi, göbek çevresi/boy oranı arasında pozitif yönlü anlamlı bir ilişki saptandı. Kız cinsiyette speksin ve leptin ortalamaları erkek cinsiyete göre istatistiksel olarak yüksek saptandı. Grupların speksin, aktif ghrelin, serbest 25(OH)D3 ve insülin ortalamalarında istatistiksel olarak fark saptanmadı. SONUÇ: Çalışmamızda LGA bebeklerde leptin düzeyleri anlamlı oranda yüksek saptandı. Kız bebeklerde speksin ve leptin değerleri daha yüksek iken doğum ağırlığına göre yapılan gruplamada speksin düzeylerinde anlamlı farklılık saptanmadı. Obezite ile ilişkilendirilmiş speksinin, intrauterin büyüme üzerine etkisinin olmadığı görüldü. Bu bulgunun intrauterin büyümeye etkili faktörler ile ilgili olan tartışmalara yeni bir bakış açısı getireceği düşünülmüştür.
Özet (Çeviri)
AIM: The relation between birth weight and two of the factors that impact intrauterine growth, leptin and ghrelin, is indicated. It is thought that low levels of spexin, a recently found peptide, might be related to metabolic problems that accompany obesity. In this study, it is aimed to compare the results of spexin and adipocytokine levels in cord blood of term newborns and newborn's birth weight in relation to gestation period along with anthropometric measurement results. METHOD: Eighty four babies born in our hospital consisting of equal number of babies in AGA, SGA and LGA groups were included. They all had a gestation period that was above 37 weeks. Spexin, leptin, active ghrelin, free 25(OH)D3, glucose and insulin levels that were taken from cord blood during birth were analyzed. Results were compared based on grouping newborns according to birth weight in relation to gestation period. Prenatal, natal and postnatal information, demographics, and anthropometric measurements were obtained. RESULTS: 59,5% of the babies were male and 38% was normal delivery. The mean birth weight and gestation period were 3359,6±757,7 grams and 38,6±2,1 weeks. The mean height, head circumference, navel circumference, navel circumference/height ratio were 50,03 ± 2,74 cm, 35,03 ± 1,89 cm, 31,4 ± 3,53 cm and 0,62 ± 0,056, respectively. The CAN score and mean leptin of LGA group were significantly different from SGA and AGA groups. Mean glucose of SGA group was higher than AGA group. There was a significant positive correlation between leptin levels and birth weight, height, head circumference, navel circumference, navel circumference/height ratio. It was found that spexin and leptin means were significantly higher in females than males. No statistical difference was found in the group means of spexin, active ghrelin, free 25(OH)D3 and insulin. CONCLUSION: In the present study, leptin levels of LGA newborns were significantly higher. Female babies had higher spexin and leptin levels, whereas, in the group comparison, spexin level differences were insignificant. It was shown that spexin which is thought to be related to obesity did not have an impact on intrauterine growth. We think that this finding will bring a new perspective to the debate on the factors that influence intrauterine growth.