10 ile 20. haftalar arasında fetal nuchal kalınlığın normal gebe populasyonundaki dağılımı
  1. Tez No: 69438
  2. Yazar: AYTEKİN AYDIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İSKENDER BAŞER
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: GATA
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 43
Özet
ÖZET Kromozom bozukluklarında bulunan fetal anomaliler ultrasonografik incelemelerle ortaya çıkarılabilir. Bu amaçla birinci ve ikinci trimesterde yapılan ayrıntılı ultrasonogram incelemeleri büyük önem taşımaktadır. Bu çalışmada genellikle Trizomi 21.de görülen fetal anomalilerden nuchal kalınlık artışı ele alınmıştır. Nuchal kalınlığın 10-20. haftalar arasındaki dağılımı, nuchal kalınlık, gebelik sayısı, yaş, gebelik haftası arasındaki ilişkiler incelenmiştir. Sonuç olarak nuchal kalınlığın hafta ile doğru orantılı olarak arttığım, gebelik sayısının da anlamlı derecede ancak haftanın yanında oldukça düşük oranda nuchal kalınlığı etkilediği gözlenmiştir. Yaşın nuchal kalınlığın üzerine anlamlı bir etkisi gözlenmemiştir. Bu sonuçlarla diğer araştırmaların sonuçlan arasında bir benzerlik söz konusudur. Haftalara göre, nuchal kalınlığın ortalama değerlerini bulmayı amaçladığımız bu çalışmamızın, anomali taraması yaparken araştırmacılara yol göstereceğini düşünüyoruz. 35
Özet (Çeviri)
SUMMARY Fetal somatic abnormalities based on various fetal chromosomal pathologies can be determined with high accuracy using high resolution ultrasonographic examination. To reach this goal, first and second trimester detailed ultrasonographic studies have paramount importance. In this study, nuchal skin thickness measurements have been evaluated in our own pregnant population. Distribution of nuchal thickness between 10-20 weeks of gestation and statistical correlation with rank order of gestation, maternal age have been calculated. We find that nuchal skin thickness is increased with week of particular gestation and rank order of gestation. Those associations have been found statistically significant. No correlation has been found between maternal age and nuchal skin thickness. This findings have some similarity with previous studies. We wish our descriptive study we try to find average values of nuchal skin thickness corresponding spesific weeks of gestation will hold normative data to interested investigators for their further research. 36