Popularity of a movie and financial success
Film popülerliği ve finansal başarı
  1. Tez No: 694380
  2. Yazar: HALENUR ÖZTEKİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SÜHEYLA ÖZYILDIRIM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Maliye, İşletme, Finance, Business Administration
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Ekonomi ve Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme (İngilizce) Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Bu makale, bir filmin finansal başarısında popülerliğin, yönetmenin ve oyuncu seçiminin etkisine ve beklenmedik bir kayıp veya kazanç olduğunda dağıtım şirketlerinin hisse senedi fiyatlarındaki değişikliklere odaklanmaktadır. Ayrıca, makale Hollywood Borsası'ndaki bir filmin hisse senedi fiyatını belirleyen özellikleri ortaya çıkarmaya çalışmaktadır. Etkiyi anlamak için Sıradan En Küçük Kareler yöntemi kullanılmıştır. Veri, 2019'da vizyona giren 450 filmi içermektedir. Bulgular, popülerliğin gişe gelirini tahmin etmede pozitif olarak önemli bir faktör olduğunu göstermektedir. Yönetmenin daha önceki başarısı, finansal başarı üzerinde önemli ölçüde olumlu etki yapmaktadır. Filmin kadrosunun değeri, aktör ve aktrislerin önceki finansal başarılarına göre hesaplanmış olup filmin finansal başarısına katkı sağladığı görülmektedir. Beklenmeyen gelir/ kayıp, kümülatif anormal getiri üzerinde herhangi bir etkisi bulunmamaktadır. Hollywood Borsası'ndaki bir filmin hisse senedi fiyatı, büyük ölçüde filmin gelir ine ve seyirci tarafından bilinirliğine (film hakkındaki haber sayısı, sinema salonu sayısı, filmin popülerliği ve hafta sayısı) bağlıdır.
Özet (Çeviri)
This thesis focuses on how the popularity of a movie and related factors such as director and casting worth affect the financial success of a movie and the market value of the distribution company when there is an unexpected loss or gain. Also, the thesis attempts to examine the determinants of the stock price of a movie on the virtual stock market, the Hollywood Stock Exchange. Cross sectional analysis is exercised using data from 450 films released in 2019. The findings show that popularity is a positive and significant factor in predicting box office revenue. Director's previous success makes a significant positive impact on the financial success. Casting worth, determined by the previous financial success of the actor/actress, derives movie success financially. Unexpected revenue gained/lost is found to make no effect on cumulative abnormal returns. The stock price of a movie on the Hollywood Stock Exchange highly depends on revenue and public awareness (number of news, th eaters,popularity of a movie and number of weeks).