Social investment welfare state in a least-likely case: Policy development in family policy in Turkey
En az benzerlik gösteren vakada sosyal yatırım refah devleti: Türkiye'de aile politikasındaki değişim
  1. Tez No: 694382
  2. Yazar: CANSU YETİMOĞLU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HASAN TOLGA BÖLÜKBAŞI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Ekonomi ve Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
Bu tez, Türkiye'deki aile politikası ile Avrupa Birliği üyelerinde uygulanan Sosyal Yatırım politikaları arasındaki benzerlikleri incelemeyi amaçlamaktadır. Bu benzerlik, Türkiye'deki aile politikasının Sosyal Yatırım perspektifine ne ölçüde kaydığını inceleyerek araştırılacaktır. Türkiye'nin Sosyal Yatırım perspektifinin gelişimi açısından önemli bir vaka olarak alaka düzeyi Türkiye'nin, Güney Avrupa refah devletleri arasında, daha güçlü familyal altyapısı olan ve Sosyal Yatırım refah devleti gelişimi olasılığının daha az olduğu en az benzerlik gösteren vaka olmasından kaynaklanmaktadır. Böylece tez, Türkiye'de Sosyal Yatırım refah yapısında ne tür bir değişikliğin meydana geldiği sorusuna cevap aramaktadır. Türkiye'nin Sosyal Yatırım refah yapısının ampirik analizi iki yönlüdür. Birinci olarak tez, SIWE verilerini Türkiye vakasına uyarlayarak Sosyal Yatırım refah çabasını analiz eder. İkinci olarak tez, politika yapısı yaklaşımını kullanarak Sosyal Yatırım refah program yapısını Türk aile politikası temelinde inceler. Ampirik kanıtlara dayanarak tez, en az benzerlik gösteren vaka olarak Türkiye'de politika düzeyinde Sosyal Yatırım perspektifinin geliştiğini tespit etmiştir. Ayrıca tez, finansal bir araç olarak Katılım Öncesi Mali Yardım Aracının (IPA), Türkiye'de Sosyal Yatırım perspektifinin gelişimine olanak sağladığını harcamalar düzeyinde tespit etmiştir. Bu sonuç, en az benzerlik gösteren vaka olarak Türkiye'de bile Sosyal Yatırım perspektifinin gelişiminin mümkün olduğunu göstermiştir. Ayrıca, Türkiye örneğinde elde edilen kanıtlar, tezin bulgularının diğer en az benzerlik gösteren ülkeler için genellenebilirliğine olan güveni artırmaktadır. Tez bünyesinde yürütülen bu çalışma, genel olarak yüksek düzeyde familyal altyapısı olan ülkelerde özelde ise Türkiye'de Sosyal Yatırım perspektifinin gelişiminin doğasının ne olduğunu açıklaması bakımından ileri bir araştırma önerisi sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to examine similarities between family policy in Turkey and the Social Investment policies implemented in the European Union members. This research agenda will be explored through examining the extent to which family policy in Turkey has moved towards SI. The relevance of Turkey as a crucial case for the development of Social Investment perspective lies in the fact that Turkey, among Southern European welfare states, is a least-likely case with stronger familialism with an especially lower probability of developing Social Investment state. Thus, the thesis answers the question of how much change has happened in Social Investment welfare structure in Turkey. The empirical analysis of Social Investment welfare structure in Turkey is twofold. First, the thesis analyses Social Investment effort by incorporating and adapting the SIWE data set to the case of Turkey. Second, the thesis examines an ensemble of SI policies with a particular focus on family policy in Turkey, using the policy structure approach. On the basis of the empirical evidence, the thesis reports a development of Social Investment perspective at policy level even in a least-likely case of Turkey. Furthermore, IPA funds, as a financial instrument, facilitates the development of Social Investment perspective in Turkey at expenditure level. This conclusion demonstrates the possibility of SI development in a least-likely case. In addition, the confirmatory evidence from the case of Turkey increases our confidence in the generalizability of the thesis' findings across other highly familial countries. The study provides insights for further research in terms of accounting for the nature of SI development in highly familial countries in general and in Turkey in particular.