Finansal okuryazarlık düzeyinin kamu kaynaklı ekonomik desteklere etkilerinin analizi: Aydın ili örneği
Analysis of the effects of finansial literacy on public source economic support: A case of Aydın
  1. Tez No: 667011
  2. Yazar: EMİNE EBRU BOZÇELİK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BEYHAN HİLAL YASLIDAĞ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Maliye, Sosyal Hizmetler, İşletme, Finance, Social Services, Business Administration
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 268
Özet
Birey ve ailenin finansal okuryazarlık düzeyi son yüzyılın önemli başlıklarından biri olmuştur. Özellikle gelişmiş ülkeler uzun zaman önce bu durumun farkına varıp geliştirilmesi için çeşitli önlemler almışlardır. Amerika Birleşik Devletleri, Kanada, İngiltere ve Avustralya gibi ülkeler finansal okuryazarlık konusunda yoğun çalışmalar yapmaktadırlar. Yapılan çalışmalarda gerek bireyin tek tek gerekse toplumun bir bütün olarak bu konuda gelişebilmesi için atılan ve atılması gereken adımlar kontrol edilmekte ve ihtiyaç duyulan güncellemeler yapılmaktadır. Finansal Okuryazarlık konusunun önemi, birçok unsurun yanı sıra özellikle küresel kriz ile birlikte ortaya çıkmıştır. Mortgage Krizi ile birlikte de hane halklarının birincil sorunlarından biri halini almıştır. Ayrıca devletlerin kendi bireylerini, emeklilik dönemlerindeki hak edecekleri gelirleri konusunda giderek yalnız bırakması ile birlikte, bireyler parasal konular hakkında eksik bilgilerinin olduğunu fark etmeye başlamışlardır. Tasarruf konusu artık bireyin daha fazla gündemindedir. Tasarruf ile birlikte, tasarrufların ne şekilde değerlendirileceği, hangi yatırım aracından nasıl faydalanılabileceği konuları da oldukça önem kazanmıştır. Giderek büyüyen ve küreselleşen finansal sistemlerde birçok ve karmaşık seçeneğin olduğu ortamda bireylerin kafalarının karışmaması mümkün değildir. Karşılaştıkları bu sorunun çözümüne dair cevap ise“Finansal Okuryazarlık”tır. Sadece tasarruf konularında değil, aile bütçesinin yönetilmesi konularında da finansal okuryazar olmakta fayda vardır. Son yıllarda dünya genelinde etkisini gösteren ekonomik krizler sonrasında ülkelerde yoksul nüfus giderek artar bir hal almış ve yoksullukla mücadele programları ülkelerin öncelikli politikası olmuştur. Ülkedeki gelir dağılımı adaletsizliğinin baş göstermesiyle toplum içerisinde huzursuzluk meydana gelmiş bunun sonucu sosyal barış bozulmuştur. Sosyal barış refah devletinin gerçekleşmesinin ve iktisadi anlamda kalkınmanın ön koşulunu oluşturmaktadır, bu nedenle yaşanan krizlerin de önünü alabilmek için yoksullukla mücadelede ilk önlem olarak tüm ülkelerde sosyal yardımlar kullanılmaya başlanmıştır. Sosyal yardımların giderek artan maliyetleri ve çeşitliliği, sürekliliği açısından doğru bir uygulama olup olmadığı bir çok kesim tarafından bir tartışma konusu olarak karşımıza çıkmaktadır. Amacı yoksulluğu gidermek olan sosyal yardımların devlet bütçelerinde oluşturduğu yük ve bireylerin davranışlarındaki olumsuzluk neticesinde sürdürülebilir yardımlar olarak bazı kesimler tarafından kabul edilmemekle birlikte, uzun vadede yoksulluğa çözüm üretemeyeceğini savunmaktadırlar. Devlet tarafından sosyal ve ekonomik anlamda yerine getirmesi gereken ödevleri mali kaynakları ölçüsünde yerine getirmesi, kamu kaynaklarının etkili, verimli ve ekonomik kullanması gerekliliği ülkenin kalkınmasında, yaşanan ve yaşanması olası ekonomik krizleri bertaraf etmesinde de önemli bir ölçüttür. Yapılan çalışmalar ve görüşler değerlendirildiğinde sosyal yardımlar ile tespit edilen sorunlar, eğitim seviyesindeki düşüklük nedeniyle sosyal yardıma muhtaçlık ve yoksulluğun nesiller arası aktarımının önüne geçebilecek, eğitim düzeyini yükseltici, istihdamı teşvik edici sosyal yardım programlarının geliştirilmesi gerekliliğini ortaya çıkarmıştır. Bu çerçevede özellikle yaşanan ekonomik krizler ile birlikte bireylerin yoksullaşması, fatura ödemeleri, vergi ödemeleri, eğitim harcamaları, konut kredileri gibi yaşamını sürdürürken karşılaştığı pek çok sorunlar ile bu sorunlarla nasıl mücadele edebileceği yönde devlet ve sivil toplum kuruluşları gibi kamu yararını gözeten aktörler tarafından desteklenmesi gerektiği ortaya çıkmış ve finansal okuryazarlık seviyelerinin yükseltilmesine yönelik bir takım faaliyetler düzenlenmesi ve faaliyetleri yoksullukla mücadele kapsamında yapılan programlar içerisine dahil ederek toplumda bilinç oluşturulması zorunlu olmuştur. Toplumsal açıdan değerlendirildiğinde, finansal konuda bilinçli bireylerin çoğalması toplumsal refahı da beraberinde getirecektir. Ancak bu şekilde kalkınmanın önü açılacaktır. Birey, devlet ve sivil toplum kuruluşları işbirliği ile finansal okuryazarlık konularında destekler sağlanarak kalkınma hedefine ulaşma konusunda büyük adımlar atılacaktır.
Özet (Çeviri)
The financial literacy level of the individual and the family has been one of the important topics of the last century. Especially developed countries have taken various measures to realize this situation long ago. Countries such as the United States, Canada, The United Kingdom and Australia are working on financial literacy. In the studies carried out, the steps taken and the necessary steps to be taken in order for the individual to develop in this regard as a whole and the society as a whole are checked and updates are made as needed. The importance of Financial Literacy has emerged with the global crisis as well as many other factors. Together with the Morgage Crisis, it has become one of the primary problems of the households. In addition, as individuals began to become lonely about their income during retirement, individuals began to realize that they had incomplete information about monetary issues. Savings are now on the agenda of the individual. In addition to the savings, the way in which the savings are evaluated and the ways in which the investment tool can be used has gained importance. It is not possible for individuals to be confused in an environment where there are many and complex options in the growing and globalized financial systems. The answer to this problem is Financial Literacy. It is useful to be financial literate not only in saving issues but also in managing family budget. In recent years, after the economic crises that have shown an impact on the World, the poor population has increased gradually and the anti-poverty programs have become the primary policy of the countries. With the emergence of income distribution injustice in the country, unrest occurred in the society as a result of which social peace deteriorated. Social peace is the precondition fort he realization of the welfare state and economic development, therefore, social aid has not been used in all countries as the first measure to combat poverty in order to prevent its crises. However, it is a matter of debate whether or not social benefits are a correct practice in terms of their increasing costs and diversity, continuity and sustainability. Although social aids aiming to eliminate poverty are not accepted by some groups as a sustainable aid as a result of the burden it brings to the state budgets and the behavior of individuals, they argue that they cannot produce a solution to poverty in the long term. It is also an important criterion for the country to fulfill the duties that must be fulfilled socially and economically in terms of financial resources, and the necessity of using public resources effectively, efficiently and economically in the development of the country and eliminating the economic crises experienced and likely to be experienced. When the studies and opinions are evaluated, the problemsidentified with social aids have revealed the necessity to develop social aid programs that increase the level of education and encourage employment, which may prevent the intergenerational transfer of poverty and poverty due to the low level of education. In this context, it is necessary to support financial problems such as individuals' impoverishment, bill payments, tax payments, education expenditures, housing loans, as well as the financial, financial and civil society organizations that need to be supported by the goverment, private sector and non-govermental organizations. It has revealed the necessity of raising awareness in the society by organizing a number of activities aimed at raising literacy level and including this in programs to combat poverty. When evaluated socially, the proliferation of individuals who are conscious about financial issues will bring social welfare. Only in this way will development de opened. With the cooperation of individuals, goverment and non-govermental organizations, great steps will be taken to reach the development target by providing support in financial literacy.