Abdominal histerektomi endikasyonu olan olgularda vaginal histerektominin uygulanabilirliği
- Tez No: 69441
- Danışmanlar: PROF. DR. RECAİ PABUÇCU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: GATA
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
ÖZET Abdominal histerektomi endikasyonu olan olgularda vaginal histerektominin uygulanabilirliğini araştırmak ve klinik sonuçları abdominal histerektomi ile karşılaştırmak amacıyla GATA Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilim Dalı Jinekoloji bölümüne Nisan 1996-Temmuz 1997 tarihleri arasında benign jinekolojik nedenlerle başvuran ve Öğretim üyeleri konseyinde abdominal histerektomi kararı alan 62 olgu randomize prospektif bir çalışma kapsamına alındı. Çalışma grubunu oluşturan 32 olgudan 27'sine (%84) vaginal histerektomi uygulandı. Geçirilmiş abdominal cerrahi veya pelvik patoloji düşünülen 5 olguya ise diagnostik laparoskopi yapılarak histerektominin tipine karar verildi. Diagnostik laparoskopi uygulanan 5 olgudan 2'sine daha vaginal histerektomi uygulanmasına karar verilerek başarı ile gerçekleştirildi. Geriye kalan 3 olgunun laparoskopik skorlaması 10 puan üzerinde olması nedeniyle histerektomi abdominal yoldan gerçekleştirildi. Sonuç olarak abdominal histerektomi endikasyonu olan 32 olgunun 29'una (%90.4) vaginal histerektomi başarı ile uygulandı. Vaginal histerektomi ve kontrol grubundaki abdominal histerektomi olguları, operasyon süresi, tahmini kan kaybı, hastanede kalış süresi, tam iyileşme süresi, post operatif analjezi ihtiyacı, uterus ağırlığı, komplikasyon ve maliyet açısından karşılaştırıldı. Operasyon süresi, hastanede kalış süresi, tam iyileşme süresi, post operatif analjezi ihtiyacı, komplikasyon ve maliyet göz önünde bulundurulduğunda mümkün olan her fırsatta vaginal histerektominin ilk tercih edilmesi gereken yöntem olduğu sonucuna varıldı. Diagnostik laparoskopinin, geçirilmiş cerrahi veya pelvik patoloji nedeniyle operasyon tipine karar vermede güçlük çekilen olguların operasyon tipinin belirlenmesini sağladığı ve aynı zamanda uygun olmayan girişimlerin neden olabileceği morbiditeyi önlediği sonucuna varıldı. Laparoskopik cerrahi ve vaginal cerrahinin her ikisinin de başarı ile uygulanabildiği merkezlerde diagnostik laparoskopinin histerektomi tipine karar vermede tamamlayıcı bir yöntem olarak uygulanabileceği sonucuna varıldı. Tüm avantajlarına rağmen vaginal histerektominin tüm histerektomilerin ancak %25'ini oluşturduğu gözönüne alınırsa uzmanlık eğitimi sırasında özellikle desensusu olmayan uteruslarda vaginal histerektomi eğitimine daha fazla önem verilmesi ile ve en azından uygulanacak bir diagnostik laparoskopi ile bu oranın vaginal histerektomi lehine artış göstereceği sonucuna varıldı. 52
Özet (Çeviri)
SUMMARY In order to investigate the feasibility of vaginal hysterectomy in cases having an indication of abdominal hysterectomy and to compare the clinical results with abdominal hysterectomy, a prospective randomized clinical trial was planned for 64 cases applying to Obstetrics and Gynecology Department of GATA School of Medicine between April 1996 and July 1997. All cases had benign gynecological disorders and all indications for abdominal hysterectomy were decided by department councill. Vaginal hysterectomy is successfully performed in 27 (%84) of 32 cases which consisted the study group. In order to determine the route of hysterectomy diagnostic laparoscopy was performed for 5 cases of study group which had previous abdominal surgery or suspected pelvic pathology such as severe endometriozis. Two of 5 cases underwent to vaginal hysterectomy. The remaining 3 cases underwent to abdominal hysterectomy because they had a laparoscopic score over 10 points. Standart abdominal hysterectomy was performed to 32 cases of control group. As a result, vaginal hysterectomy was performed successfully in 29 (90.4%) of 32 cases which had abdominal hysterectomy indications. The results of vaginal and abdominal hysterectomy were compared for parameters of operation time, estimated blood loss, length of hospital stay, length of convalescence, postoperative need for analgesia, uterine weight, complications and cost analyses. When the operation time, length of hospital stay, length of convalescence, postoperative complications and cost analyses take into account, it is concluded that whenever possible, vaginal hysterectomy is the first choice of treatment. It is concluded that diagnostic laparoscopy is helpful in decision making of the route of hysterectomy in cases having previous abdominal surgery or suspected pelvic pathology. And also, diagnostic laparoscopy prevents the morbidity of unsuitable surgical interventions. Despite all advantages vaginal hysterectomy is still consisting one fourth of all hysterectomies. We concluded that in resident training programs, more emphasis must be given to vaginal hysterectomy, especially for undescending uterus. Diagnostic laparoscopy which performed prior to vaginal hysterectomy in selected patients will increase the rate of vaginal hysterectomy. 53