An analysis of fraudulent ship registry
Gemi sicilinde sahteciliğe ilişkin bir analiz
- Tez No: 694411
- Danışmanlar: PROF. DR. HAKAN KARAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Deniz Hukuku Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Deniz Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Bu tezin amacı,“Gemi Sicilinde Sahteciliğe İlişkin Bir Analiz”sunmak ve gemi sicilinde sahteciğili Türk Hukukuna tanıtmaktır. Bundan sonra, belirli terimlerin önerilen tanımları dahilinde gemi sicilinde sahteciliğe genel bakış, bu olguya maruz kalan Devletlerin örnekleri, gemi sicilinde sahtecilik ile bağlantılı hukuka aykırı fiilleri işlemek için kullanılan yöntemler ile birlikte incelenmiştir. Daha sonra gemi sicilinde sahtecilik ile bayrak devleti yetkisi, liman devleti kontrolü ve“Birleşmiş Milletler Gemilerin Tescil Şartları Anlaşması”arasındaki uyum incelenmiştir. Son olarak gemi sicilinde sahteciliğe karşı alınacak önlemler anlatılmıştır. Mevcut ve ileriye dönük yöntemler sonuçlarıyla birlikte açıklanmıştır. Bu tezde, gemi sicilinde sahteciliğin uluslararası denizcilik camiası ve IMO'nun deniz emniyeti ve güvenliği için oluşturduğu rejim açısından zararlı sonuçları olduğu tespit edilmiştir. Gemi sicilinde sahteciliklere karşı mücadele için çeşitli önlemler mevcut olsa da, gemi sicilinde sahteciliğin önlenmesine katkıda bulunmak için ileriye dönük önlemlerin de gerekli olduğu düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this thesis is to provide“An Analysis of Fraudulent Ship Registration”and to introduce fraudulent ship registration to Turkish Law. Hereinafter, the overview of fraudulent ship registry within the suggested definitions of certain terms, examples of the States which have been subjected to this phenomenon have gone through alongside with the methods which have been used to commit the fraud and illegitimate acts associated with fraudulent ship registration issues are scrutinized at first. Afterward, the accordance among fraudulent ship registration and flag State jurisdiction, port State control, and“the United Nations Convention Conditions for Registration of Ships”is analyzed. Lastly, measures against fraudulent ship registries are explained. The current and the prospective methods with their outcomes are explained. In this thesis, it is determined that fraudulent ship registration has fatal outcomes regarding the international maritime community and the regime which the IMO has built for marine safety and security. It has been considered that even though there have been current measures for fighting against fraudulent ship registries, prospective measures have also been required to contribute to the prevention of fraudulent ship registration.