I. Anafartalar Muharebesi (6-10 Ağustos 1915)
First Battle of Anafartalar (6-10 August 1915)
- Tez No: 694428
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BARIŞ BORLAT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Askeri Tarih Araştırmaları Anabilim Dalı
- Bilim Dalı: Tarih Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 222
Özet
Çanakkale Kara Muharebeleri İtilaf Devletleri'nin beklediği gibi kısa sürede noktalanmamıştır. Tüm planlamalarını kısa sürecek bir sefere göre yapan karar alıcılar, muharebelerin kilitlenip kaldığını ve mevzi muharebesine döndüğünü 1915 yılı Mayıs ayında itibaren görmeye başlamıştır. Anavatandaki karar alıcılar, uzun bir karar alma süreci sonunda, Akdeniz Seferi Kuvvetleri'nin takviye kuvvetlerle desteklenmesine karar vermiştir. Akdeniz Seferi Kuvvetleri Komutanlığı'nın, takviye kuvvetlerle, Çanakkale'deki düğümü çözeceğine inandığı harekât planı Ağustos Taarruzu'dur. Ağustos Taarruzu'nun özünü Conkbayırı ve Kocaçimen Tepe'yi hedef alan Sarıbayır Harekâtı oluşturur. Bu harekât planının önemli bir parçası ise Anafartalar Körfezi'ne asker çıkararak Sarıbayır Harekâtı'nı kuzeyden desteklemek ve Yarımada'nın kuzeyindeki orduya kışı geçirecekleri, Arıburnu arazisine göre daha yaşanılır bir üs arazisi ele geçirmektir. Anafartalar Çıkarması, 6 Ağustos 1915 akşamı icra edilmeye başlanmıştır. I. Anafartalar Muharebesi ise karaya çıkarılan 9'uncu İngiliz Kolordusu'yla Anafartalar Grup Komutanlığı'na bağlı kuvvetlerin Anafartalar Ovası'ndaki ilk muharebesidir. I. Anafartalar Muharebesi, Ağustos ayı boyunca bu bölgede yaşanan çarpışmaların da ilkidir. Bu çalışmanın amacı, Anafartalar Çıkarması'nın askeri hedeflerini, çıkarma sürecini, Ağustos Taarruzu karşısında Türk tarafının ilk müdahalelerini, 9 Ağustos 1915'te yaşanan I. Anafartalar Muharebesi'ni ve bu muharebenin sonuçlarının Çanakkale Cephesi'ne etkilerini araştırmaktır. Bu çalışma, 6-10 Ağustos 1915 sürecini her iki tarafın kaynaklarını kullanarak incelemiştir. ATASE Arşivi'nden Anafartalar Grup Komutanlığı, 12'nci ve 7'nci Tümen harp cerideleri, Türk komuta kademesinin hatıraları, İngiliz askeri belgeleri, Dardanel Komisyonu Raporları, Türk ve İngiliz resmi tarihi, İngiltere'deki karar vericiler ile muharebe sahasındaki komutanların hatıra ve günlüklerinden yararlanılmıştır. Araştırmanın sonunda görülmüştür ki I. Anafartalar Muharebesi'nde, 9'uncu Kolordu'nun başarısız sevk ve idaresi karşısında Türk tarafının hızlı ve etkili müdahaleleri sonucunda, İngiliz ilerleyişi Anafartalar Ovası'nda hakim yükseltilere ulaşamadan durdurulmuştur. Bu açıdan I. Anafartalar Muharebesi, Ağustos boyunca Anafartalar Ovası'nda yaşanacak mücadelelerde de sonun başlangıcını oluşturmuştur.
Özet (Çeviri)
The Çanakkale Land Battles did not end in a short time as the Entente Powers expected. Decision makers, who made all their plans according to a short campaign, started to see that the battles were locked and turned into trench warfare from the middle of May 1915. After a long decision-making process, the decision makers in England decided to support the Mediterranean Expeditionary Force with reinforcements. The plan that the Mediterranean Expeditionary Forces Command believed to untie the knot in Çanakkale with reinforcements is the August Offensive. The core of the August Offensive is the Sarıbayır Operation, which targets Chunuk Bair and Hill 971. An important part of this offensive plan is to support the Sarıbayır Operation from the north by landing troops in the Anafartalar Bay and to seize a more livable base area for the army in the north of the Peninsula, where they will spend the winter, compared to the Arıburnu land. The Suvla Landing was started on the evening of 6 August 1915, primarily for this reason. The 1st Battle of Anafartalar is the first battle of the 9th British Army Corps and the forces affiliated to the Anafartalar Group Command in the Suvla Plain. The First Battle of Anafartalar was the first of the battles in this region during August. The aim of this study is to understand the purposes of the Suvla Landing, the landing process, the first interventions of the Turkish side against the August Offensive, the effects of the 1st Battle of Anafartalar on 9 August 1915 and the results of this battle on the Çanakkale Front. This study examined the 6-10 August 1915 process by using the resources of both sides. Anafartalar Group Command, 12th and 7th Division unit diaries from the ATASE Archive, memories of the Turkish command, British military documents, Dardanelles Commission Reports, official history, the memories and diaries of the decision makers in England and the commanders on the battlefield were used for this study. At the end of the research, it was seen that in the 1st Battle of Anafartalar, as a result of the rapid and effective intervention of the Turkish side against the unsuccessful management and administration of the 9th Corps, the British advance was stopped before reaching the dominant heights in the Suvla Plain. In this respect, the First Battle of Anafartalar was the beginning of the end of the struggles to be experienced in the Suvla Plain throughout August.