Conkbayırı muharebeleri (6-10 Ağustos 1915)
The battle of Sarı Bair (August 6-10, 1915)
  1. Tez No: 708966
  2. Yazar: ÖMER ARSLAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BARIŞ BORLAT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Askeri Tarih Araştırmaları Anabilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 188
Özet
Çanakkale Cephesi'nde hem Seddülbahir hem de Arıburnu bölgesinde ilerleyemeyen, çıkarmadaki ilk gün hedeflerinin oldukça uzağında bulunan İngilizler kilitlenen cepheyi açmak için takviye asker talebinde bulunmuştur. Bu takviyelerle Anafartalar'dan yapılacak taktik manevra ile Kocaçimen-Conkbayırı hattındaki hâkim tepeler hattının ele geçirilmesi planlanmıştır. 6 Ağustos 1915 tarihinde başlayan harekât araziyi tanımayan, yeteri kadar keşif yapamayan birliklerin yönlerini kaybetmeleri ve gecikmeleri nedeniyle planlandığı şekilde gelişmemiştir. Conkbayırı'na kadar ilerleyerek bu bayırın batı yamaçlarında tutunmayı başaran Yeni Zelandalılar, 10 Ağustos 1915 tarihinde yapılan Türk süngü hücumu ile geriye atılmıştır. Çanakkale Cephesi'nin kaderini etkileyen Conkbayırı Muharebeleri'nin araştırıldığı bu tezde, her iki tarafın kaynakları kullanılarak, muharebeye katılan birliklerin harp cerideleri ve raporları ekseninde Türk bakış açısı yansıtılmıştır. Bu çalışmada, Kuzey Grubu tarafından Conkbayırı'nın neredeyse tamamen savunmasız bırakıldığı, gerekli tedbirlerin alınmadığı ve yeterli tahkimat yapılmadığı görülmüştür. Bu durumun tüm cepheyi tehlikeye sokacak nitelikte kritik bir hata olduğu değerlendirilmiştir. Esat Paşa ile Albay Mustafa Kemal Bey arasında yaşanan Sazlıdere tartışmaları çerçevesinde komutanların öngörü ve yanılgıları ortaya konmuştur. Harp raporlarında bulunan krokiler, arazi üzerinde etüt edilmiş muharebe hatları belirlenmiştir. Zayiat oranları muharebeye katılan birlikler ölçeğinde ayrıntılı biçimde ele alınmıştır. Conkbayırı bölgesinde yapılan şehitlik ve toplu defin alanları tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The Britons request reinforcements to overcome the deadlock in the Gallipoli Campaign thanks to their unableness to advance in Seddülbahir and Arıburnu, and their being far away from their primary aims. It is intended to capture commanding hills in the Hill 971-Chunuk Bair line by executing a tactical maneuver from Anafartalar with reinforcements. Begun on August 6, 1915, the operations did not proceed as having been planned due to the troops', conducting insufficient reconnaissance, losing their direction, and being late. Managing to hold the western hill-side of the ridge and forwarding as far as Chunuk Bair, New Zealanders were driven down thanks to the Turkish bayonet attack on August 10, 1915. Focusing on the 'fate-decider' The Battle of Sari Bair, this thesis features the Turkish point of view in congruence with the war dairies and reports of the involved troops by considering both the belligerents' sources. In addition, it is observed that the Northern Group left Chunuk Bair defenseless, did not implement essential measures and did not construct fortification. It is evaluated that this situation is a crucial misjudgment that could endanger the whole front. The commander's forethoughts and fallacies are highlighted in accordance with the Sazli Beit Dere discussions initiated between Esat Pasha and Colonel Mustafa Kemal Bey. The maps being in the battle reports are studied on the field, and the battle lines are detected. The casualty ratio is scrutinized as per the scale of the troops involved in the battle. Lastly, it is identified the war and mass graves in the Chunuk Bair zone.