Exporting and productivity: Evidence from Turkish automotive sector
Türkiye otomotiv sektöründe ihracat ve verimlilik üzerine ampirik bir çalışma
  1. Tez No: 694434
  2. Yazar: HALİLCAN KOLA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FATMA TAŞKIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Ekonomi ve Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat (İngilizce) Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İktisat Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Bu tez, firma düzeyindeki verimlilik değişimlerine odaklanarak Türk otomotiv üreticilerinin ihracat performansının belirleyicilerini analiz etmektedir. 2001-2019 dönemi için veri setimizi Otomotiv Sanayii Derneği'nden (OSD) elde ettiğimiz veriler oluşturmaktadır. Ayrıca, veri setimiz motorlu taşıt üretimi yapan 18 adet firmadan oluşmaktadır. Firmaların verimlilik değişimleri literatürde yaygın olarak kullanılan Malmquist Verimlilik Değişim İndeksi kullanılarak hesaplanmıştır. İhracat miktarları ve ihracatın üretim içindeki payı olmak üzere iki farklı bağımlı değişkeni analiz ettiğimizde, firma düzeyindeki verimlilik artışının firmaların ihracatlarını arttırdığı görülmektedir. Ayrıca, verimliliğin ihracat payı üzerindeki etkisi Türk otomotiv üreticileri için nispeten daha zayıftır.
Özet (Çeviri)
This thesis analyzes the determinants of export performance of the Turkish automotive manufacturers by focusing on firm-level productivity changes. We use the dataset obtained from Automotive Manufacturers Association (OSD) for the time period 2001-2019, and we have a panel data of 18 firms that produce motor vehicles. We calculate the productivity changes of the firms by applying Malmquist Productivity Change Index, which is commonly used in the literature. Analyzing two different dependent variables, export amounts and the share of exports in production, we find that increase in firm-level productivity leads to higher amounts of exports. Moreover, the impact of productivity on share of exports is relatively weaker for the Turkish automotive manufacturers.