Effects of economic sanctions on political beliefs of the targeted countries' leaders
Ekonomik yaptırımların hedefi ülke liderlerinin siyasi inançlarına etkileri
  1. Tez No: 694435
  2. Yazar: EVGENIIA SHAHIN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZGÜR ÖZDAMAR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Ekonomi ve Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 284
Özet
Uluslararası örgütler, devletler ve devlet grupları, ekonomik yaptırımları alternatif bir dış politika aracı olarak giderek daha sık kullanıyor. Yaptırımların etkinliğini ve ekonomik, politik veya insani sonuçlarını analiz eden çok sayıda çalışma olmasına rağmen, bunların psikolojik etkilerine çok daha az dikkat gösterilmektedir. Yaptırımların psikolojik sonuçlarına ilişkin ender sistematik çalışmalardan birini sunan bu tez, ekonomik yaptırımların hedefi devletlerin liderlerinin siyasi inançları üzerindeki etkilerini incelemeyi amaçlamaktadır. Operasyonel kod analizini kullanan bu araştırma, ekonomik yaptırımların, son yirmi yıl içerisinde görülen başlıca yaptırım örneklerini temsil eden İran, Rusya ve Suriye liderlerinin operasyonel kodlarında bir değişikliğe yol açıp açmadığını araştırıyor. Araştırma gösteriyor ki, ekonomik yaptırımlar ani bir bilişsel değişime tekabül etmiyorken liderlerin daha kademeli öğrenmesini tetiklemeleri muhtemel. Sonuçlar, liderlerin yaptırımlardan sonraki konuşmalarının birçok inanç değişimini yansıttığını gösteriyor. Bu değişimlerden bazıları vakalar arasında benzerliğe sahiptir. Örneğin, analiz edilen altı örnekten beşinde, hedeflenen liderler 'diğer' uluslararası aktörleri eskisinden daha az dostane algılamaya başladılar. Farklı coğrafi, zamansal ve siyasi ortamlarda liderlerin operasyonel kodlarına ilişkin belirli bir dış şokun ilk sistematik analizini sunan bu tez, siyasi inanç değişimi literatürüne katkıda bulunmaktadır. Aynı zamanda bu çalışma, yaptırımların psikolojik sonuçlarına ilişkin araştırmalardaki boşluğu doldurmaktadır.
Özet (Çeviri)
International organizations, individual states, and groups of states increasingly often use economic sanctions an alternative tool of foreign policy. While there are multiple studies analyzing effectiveness and economic, political, or humanitarian consequences of sanctions, much less attention is given to their psychological impacts. Presenting one of the rare systematic studies of psychological consequences of sanctions, this dissertation aims to analyze the effects of the economic sanctions on the political beliefs of the leaders of targeted states. Using operational code analysis, this research investigates whether economic sanctions lead to a change in operational codes of the leaders of Iran, Russia, and Syria representing the major cases of sanctions in the last two decades. The research demonstrates that while economic sanctions do not correspond to an immediate cognitive change, they are likely to trigger leaders' more gradual learning. The results show that the leaders' rhetoric after sanctions reflected multiple belief changes, some of which were similar across cases. For example, in five out of six analyzed instances, the targeted leaders started to perceive 'other' international actors less friendly than before. Presenting the first systematic analysis of a specific external shock on operational codes of leaders in different geographical, temporal, and political settings, this dissertation contributes to the political belief change literature. At the same time this study fills the gap in the research on psychological consequences of sanctions.