Kuruca Köyü (Bingöl) ile Bingöl arasındaki sahanın florası
Flora of the area between Kuruca Village (Bingöl) and Bingöl area (Turkey)
  1. Tez No: 694464
  2. Yazar: NAGİHAN GÜLAY DEMİROL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER KILIÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Botanik, Botany
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bingöl Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Arı ve Arı Ürünleri Anabilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 159
Özet
Bu çalışma, Kuruca Köyü (Bingöl-Merkez) ile Bingöl Arasındaki Sahanın Florasını belirlemek amacıyla yapılmıştır. Araştırma alanı, B8 karesi içinde yer alıp İran-Turan Fitocoğrafik bölgesindedir. 2019-2021 yıllarında çalışma alanından 817 bitki örneği toplandı. Alandan toplanan bitki örneklerinin teşhisleri neticesinde 77 familya ve 314 cinse ait 429 takson saptandı. 25 taksonun endemik olduğu tespit edildi ve endemizm oranı %5,8 olarak belirlendi. Taksonların bitki coğrafyası bölgelerine göre dağılımı şöyledir: Çok bölgeliler; 208 (%48,48), İran-Turan; 149 (%34,73), Bilinmeyenler; 35 (%8,15), Avrupa-Sibirya; 24 (%5,59), Akdeniz; 13 (%3,03). Çalışma alanındaki takson sayısı ve oranları bakımından en zengin ilk 8 familya sırasıyla şöyledir; Asteraceae (53 - %12,35), Fabaceae (44 - %10,25), Brassicaceae (41 - %9,56), Lamiaceae (30 - %7,00), Poaceae (25 - %5,83), Caryophyllaceae (22 - %5,13), Apiaceae (21 - %4,89), Liliaceaea (19 - %4,42). Takson sayısı bakımından en zengin 8 cins ve oranları ise sırasıyla şunlardır: Astragalus (8 - %1,86), Centaurea (7 - %1,63) , Alyssum (7 - %1,63), Salvia (6 - %1,40), Trifolium (6 - %1,40), Allium (6 - %1,40), Silene (5 - %1,17), Vicia (5 - %1,17).
Özet (Çeviri)
This study was conducted to determine the Flora of the area between Kuruca Village (Bingöl-Center) and Bingöl. The research area is located in the B8 square and is in the Iran-Turanian Phytogeographic region. 817 plant samples were collected from the study area in 2019-2021 years. As a result of the identification of the plant samples collected from the area, totally 429 taxa belonging to 77 families and 314 genera were determined. It was determined that 25 taxa are endemic and the endemism ratio is 5.8%. The distribution of taxa according to plant geographic regions is as follows: Multi regions 208 (48.48%), Iranian-Turanian 149 (34.73%), Unknowns 35 (9.15%), Europe-Siberia 24 (5.59%), Mediterranean 13 (3.03%). According to their taxa content and proportion, the richest 8 families are ordered respectively as follows: Asteraceae (53 - 12.35%), Fabaceae (44 - 10.25%), Brassicaceae (41 - 9.56%), Lamiaceae (30 - 7.00%), Poaceae (25 - 5.83%), Caryophyllaceae (22 - 5.13%), Apiaceae (21 - 4.89%), Liliaceaea (19 - 4.42%). Richest 8 genera and their proportions are ordered respectively as follows: Astragalus (8 - 1.86%), Centaurea (7 - 1.63%), Alyssum (7 - 1.63%), Salvia (6 - 1.40%), Trifolium (6 - 1.40%), Allium (6 - 1.40%), Silene (5 - 1.17%), Vicia (5 - 1.17%).